Pizza – tajniki sukcesu

Cornish pasty podobne są do klasycznych pierogów z mięsem, ale zamiast gotować, pieczemy je w piekarniku.
Cała tajemnica włoskiej pizzy tkwi w cienkości i kruchości jej spodu. Pizze przygotowane przez Polaków, nawet w najlepszych restauracjach mają z reguły rozmoczone i zbyt miękkie spody, a to nie wróży sukcesu. Zdarza się nam także przesadzić z grubością ciasta.
/ 04.05.2009 15:08
Cornish pasty podobne są do klasycznych pierogów z mięsem, ale zamiast gotować, pieczemy je w piekarniku.

Ile drożdży?

Stosownie do przepisu. Na ok. 300 g mąki wystarczą 4 g świeżych drożdży. Rozprowadzamy je odrobiną ciepłej wody i mieszamy z niewielką ilością mąki. Drożdży świeżych dajemy mniej więcej dwa razy tyle co drożdży suszonych. Następnie należy odstawić mieszankę w ciepłym, suchym miejscu, aby zaczęły pracować. Jeśli po tym czasie masa nie zacznie się burzyć i nie będą się tworzyć bąbelki – to znaczy, że drożdże są za stare i należy je wyrzucić.

Po połączeniu z mąką i wodą ciasto wyrabiamy i znów odstawiamy na 1-2 godzin (najlepiej w pobliżu nagrzewającego się piekarnika). Niektórzy dodają do ciasta łyżkę oliwy. Ciasto drożdżowe nie lubi zimna i przeciągów, dlatego dobrze jest nakryć miskę czystą lnianą ściereczką.

Jeśli używamy drożdży szybko aktywujących, wystarczy, że rozmieszamy je z ciepłą wodą i od razu możemy je wyrobić z ciastem, po czym odstawić do wyrośnięcia.

Jak najcieniej

Spód powinien być bardzo cieniutko rozwałkowany, ponieważ będzie jeszcze rósł w piekarniku. Brzegi należy lekko unieść i ukształtować niewielki brzeg aby dodatki nie spadały.

Kruchy, niewyrośnięty spód

Aby uzyskać efekt prawdziwie włoskiej pizzy należałoby ją piec w oryginalnym piecu chlebowym, albo przynajmniej mieć specjalny kamień do pieczenia jej w piekarniku. Jeśli nie dysponujemy takimi utensyliami najlepsza będzie gruba blaszka. 

Maksymalnie wysoka temperatura

Bardzo ważne jest aby rozgrzać piekarnik do maksymalnej temperatury (250 stopni) i rozwałkowany placek wsunąć wprost na rozgrzaną blachę. Służą do tego łopaty do pizzy na długich drążkach. Możemy spróbować zsunąć pizzę z drewnianej deski posypanej mąką. Jeśli położymy pizzę na zimnej blaszce spód nie będzie kruchy. Pizzę pieczemy 15-30 minut, trzeba bacznie przyglądać się czy brzegi nie zaczynają czernieć – jest to znak, że pizza się przypala. Brzegi powinny mieć złotobrązową barwę.

Przepis

4 g drożdży świeżych lub lub 2 g drożdży suszonych (pół łyżeczki)

2 łyżki stołowe letniej wody

1 łyżeczka soli

300 g mąki

1 łyżka oliwy z oliwek

dodatki

Drożdże rozpuścić w letniej wodzie z 2 łyżeczkami mąki. Odstawić w ciepłe miejsce na 10 min. Wsypać mąkę do dużej miski, dodać wyrośnięte drożdże, 2 łyżeczki soli, 150 ml wody i oliwę. Wyrabiać mikserem lub ręcznie. Gdy powstanie ciasto wyłożyć je na stolnicę posypaną mąką i jeszcze wyrabiać ugniatając przez 5 minut. Włożyć ciasto z powrotem do miski, posmarować cienko oliwą, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 2 godziny. Ciasto powinno 2 razy zwiększyć swoją objętość. Wysmarować grubą blachę oliwą. Rozgrzać piekarnik do maksymalnej temperatury (250 stopni). Rozwałkować z ciasta jak najcieńszy placek (ok. 2 mm), brzegi unieść aby dodatki nie spadały. Posypać pizzę dodatkami, szybko wyłożyć na rozgrzaną blachę i wsunąć do piekarnika. Piec ok. 15-30 minut. Podawać od razu.

Redakcja poleca

REKLAMA