Zmiana czasu na zimowy 2018

Zegar i liście - zmiana czasu na zimowy fot. Fotolia
Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki!
Zegar i liście - zmiana czasu na zimowy fot. Fotolia
Zmiana czasu na zimowy  w Polsce jest związana z ruchem słońca i oszczędnością energii. Ponieważ jesienią wcześniej robi się ciemno, przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu. Co na tym zyskujemy? Przede wszystkim oszczędzamy energię elektryczną. Czas w Polsce zmieniamy zawsze z soboty na niedzielę, ponieważ w niewielkim stopniu wpływa to na ludzi pracujących.

Zobacz, po co nam zmiana czasu?

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018

Zmiana z czasu letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego. Polega na przestawieniu zegarków o godzinę do tyłu. W Polsce w 2018 roku zmiana czasu na zimowy odbędzie się w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października. Zegarki przestawimy z godziny 3:00 na 2:00. Co oznacza, że będziemy spali o godzinę dłużej.

Do czasu letniego wrócimy - 31 marca 2019 r. Być może po raz ostatni - czekamy bowiem na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zmian czasu w krajach Unii Europejskiej.

Koniec ze zmianą czasu?

We wrześniu 2018 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. W przeprowadzonych latem konsultacjach publicznych 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Projekt KE nie oznacza jednak, że zmiana czasu na pewno zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się jeszcze zgodzić kraje UE i Parlament Europejski. Komicja Europejska chce, by każde państwo członkowskie UE powiadomiło do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.

Czytaj także:
Zmiana czasu się opłaca?
Zawał serca przez zmianę czasu?Zmiana czasu niekorzystna dla organizmu?