Wolny zawód - charakterystyka

Wolny zawód - charakterystyka fot. Fotolia
Chciałabyś tak pracować?
Milena Oszczepalińska / 18.02.2015 16:25
Wolny zawód - charakterystyka fot. Fotolia

Coraz więcej osób twierdzi, że uprawia tzw. wolny zawód lub że planuje przejść na taką metodę zatrudnienia. Skoro tak chętnie chcielibyśmy stać się freelancerami, sprawdźmy, jak by to wyglądało od strony technicznej. Czym jest tzw. wolny zawód i w jaki sposób odprowadza się od niego składki do ZUS-u?

Definicja wolnego zawodu

Wolny zawód tak naprawdę nie jest w pełni poddany normom, a to oznacza, że nie ma żadnych konkretnych przepisów prawnych, które byłyby wytycznymi, czym powinien charakteryzować się wolny zawód i jakie są wymogi dla osób, które go uprawiają.

Potocznie twierdzi się, że ktoś ma tzw. wolny zawód, jeśli po prostu ma własną działalność, czyli samozatrudnienie i nie pracuje u jednego zleceniodawcy, ale u kilku jednocześnie. Wolny zawód uprawiają również ci, którzy pracują na podstawie umów zleceń bądź umów o dzieło. W tych przypadkach również nie mają umów zawartych na wyłączność z jedną firmą, ale wykonują stosowne zlecenia bądź dzieła dla wielu firm.

Największą zaletą wolnego zawodu jest to, że można sobie samemu organizować czas, jest się elastycznym i wykonuje pracę wtedy, kiedy się chce i tak długo, jak uważa się za stosowne. W przypadku wolnego zawodu pracownik otrzymuje wynagrodzenie za wykonanie danego projektu, a nie za pracę w siedzibie firmy, jak w przypadku pracy na etacie.

Jak osoby wykonujące tzw. wolny zawód rozliczają się z ZUS-em?

Jeżeli ktoś wykonuje tzw. wolny zawód na zasadach tzw. samozatrudnienia, rozlicza się z ZUS-em dokładnie na takich samych zasadach, jak przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Zobacz też:

Tagi: praca, zawód

Redakcja poleca

REKLAMA