Wykupuj mieszkanie

kobieta, mężczyzna, para, mieszkanie, wykup
Masz jeszcze prawie rok na to, by stać się pełnoprawną właścicielką twojego mieszkania lokatorskiego, wydając na ten cel symboliczną kwotę!
/ 02.03.2009 15:40
kobieta, mężczyzna, para, mieszkanie, wykup
Od stycznia 2010 roku te przepisy przestaną obowiązywać. Jeżeli masz mieszkanie lokatorskie i spłaciłaś koszty jego budowy oraz nie zalegasz z opłatami wobec spółdzielni, możesz wystąpić o ustanowienie cię pełnym właścicielem tego lokalu. Musisz przy tym dopłacić nominalną kwotę umorzonego przez państwo kredytu budowlanego, jaki kiedyś spółdzielnia zaciągnęła na budowę mieszkań (w praktyce jest to kilkadziesiąt lub kilkaset złotych).

Niedawno ten przepis zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, uznając go za niezgodny z konstytucją. Ale uwaga – osoby, które już wykupiły mieszkania, nie muszą się obawiać, że transakcja zostanie unieważniona. Wyrok Trybunału nie działa wstecz. Co więcej, zgodnie z nim do końca roku nadal obowiązują preferencyjne ceny. Jeśli więc nie zdążyłaś wykupić mieszkania, zrób to czym prędzej, a będziesz potraktowana na starych zasadach.

Prosta instrukcja

Idź do spółdzielni, tam dostaniesz formularz wniosku. Możesz też napisać go sama. Podajesz w nim:
- twoje imię i nazwisko,
- adres zamieszkania,
- numer PESEL,
- nazwę i adres spółdzielni,  do której kierujesz wniosek.

Treść pisma powinna zawierać prośbę o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność. Podaj też podstawę prawną, która ci na to pozwala – jest to ustawa z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszk. (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm. w brzmieniu nadanym przez ustawę z 14.06.2007 r. DzU nr 125, poz. 873). Jeśli jesteś mężatką, zgodę na przekształcenie waszego mieszkania musi też wyrazić twój mąż.

Liczy się czas
Trzy miesiące – teoretycznie tyle czasu ma spółdzielnia, by przenieść na ciebie własność mieszkania (termin biegnie od dnia złożenia przez ciebie wniosku). W praktyce jednak ten termin może nie zostać dotrzymany. Spółdzielni opłaca się bowiem grać na zwłokę. Dlatego, gdy terminy zostaną przekroczone, nie czekaj, tylko szybko złóż do sądu (wydział cywilny) pozew o przekształcenie mieszkania w odrębną własność, na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wyrok sądu zastępuje decyzję spółdzielni. Pozew jest wolny od opłat.
 
Kalkulator wydatków
Oprócz spłaty nominalnej części kredytu czekają cię inne wydatki związane z przekształceniem własności mieszkania. Zmiana statusu lokalu wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Notariusz pobierze za to opłatę – jej wysokość nie może przekraczać jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia, tj. 319 zł. Potem trzeba będzie założyć księgę wieczystą dla lokalu i złożyć wniosek o wpisanie do niej twoich danych jako właścicielki. Zapłacisz za to ok. 300 zł.

Wykup za premię gwarancyjną
Jeśli masz książeczkę mieszkaniową, możesz wykorzystać na pokrycie wydatków związanych z przekształceniem mieszkania premię gwarancyjną, jaką otrzymasz, likwidując tę książeczkę.
Ale uwaga! Prawo do premii dają jedynie książeczki założone do 23.10.1990 r.
Wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej składasz w oddziale PKO BP, który prowadzi książeczkę. Dołącz do niego dokumenty potwierdzające prawo do premii (np. w tym wypadku akt notarialny o przeniesieniu odrębnej własności lokalu).