Podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste

dom, działka, opłaty, dokumenty, porady prawne, dzierżawa wieczysta, podatki fot. Panthermedia
Dostałaś podwyżkę za użytkowanie wieczyste i nie wiesz, skąd weźmiesz pieniądze na tak wysoką opłatę? Nie musisz się na nią godzić!
/ 03.03.2011 08:44
dom, działka, opłaty, dokumenty, porady prawne, dzierżawa wieczysta, podatki fot. Panthermedia
Gdy otrzymasz decyzję z gminy wypowiadającą wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste i ustalającą nową, masz prawo odwołać się od niej w ciągu 30 dni do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), właściwego z uwagi na miejsce położenia nieruchomości. W tym celu musisz wystąpić z wnioskiem (to właśnie wspomniane odwołanie) o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona lub opłata powinna być naliczona w innej wysokości.

W piśmie należy wskazać, przeciwko  komu się odwołujesz (jeśli jest to np. grunt skarbu państwa – przeciwko staroście, gdy gminny – wójtowi, burmistrzowi). Musisz też uzasadnić swoje stanowisko.

Przed SKO trzeba będzie wykazać, że wycena gminy jest za wysoka. To oznacza, że musisz zamówić dodatkową ekspertyzę. Rzeczoznawcę znajdziesz w Internecie na stronie Polskiej Federacji Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych: http://www.pfva.com.pl. Wycenę trzeba dostarczyć do dnia rozpoczęcia rozprawy przed SKO.

Uwaga!
Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez SKO obowiązuje cię opłata dotychczasowej wysokości. Jeśli Komisja podtrzyma decyzję o podwyżce, trzeba będzie dopłacić brakującą kwotę.

Jeśli Samorządowa Komisja odwoławcza nie uwzględni twojego wniosku, pozostaje dochodzenie swoich racji na drodze sądowej. Możesz na nią wstąpić w ciągu 14 dni od negatywnej decyzji komisji. W tym celu musisz wnieść tzw. sprzeciw. Nie trzeba pisać pozwu – zastąpi go twój wniosek, który złożyłaś do SKO. Sprawa zostanie przekazana do sądu cywilnego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Od jego wyroku przysługuje apelacja (masz na nią 2 tygodnie od doręczenia ci orzeczenia  z uzasadnieniem).

Alicja Hass / Pani domu

Porady prawne i finansowe - forum >>