Pożyczanie pieniędzy - jak Polacy korzystają z pożyczek

Pożyczanie pieniędzy fot. Fotolia
Czy łatwiej jest nam pożyczyć od rodziny, czy z banku?
Milena Oszczepalińska / 13.10.2015 09:47
Pożyczanie pieniędzy fot. Fotolia

Każdemu może się zdarzyć nagły brak gotówki na niecierpiącą zwłoki potrzebę. Czy wówczas udajemy z prośbą o pożyczkę do bliskich, czy raczej do banku? I czy zawsze pożyczamy wyłącznie na to, co jest nam potrzebne, czy też zwyczajnie na przyjemności? Sprawdźmy!

Skąd najczęściej pożyczamy pieniądze?

Biorąc pod uwagę kryterium wiekowe, widać wyraźnie, że młodsi Polacy (20-34 lata), zdecydowanie rzadziej decydują się na zaciągniecie pożyczki. W przypadku takiej konieczności prawie połowa z nich wybiera pożyczkę od kogoś z rodziny, a co piąty pobiera środki z karty kredytowej.

Starsi, być może chcąc być w większym stopniu niezależni od rodziców, najchętniej decydują się na skorzystanie z karty. Również przeciętna większa zdolność kredytowa w grupie 35+ może mieć wpływ na ten trend.

W kwestii pożyczania od przyjaciół obie grupy wydają się być zgodne i wolą nie angażować ich w swoje problemy finansowe. Pożyczka od przyjaciela jest ostatnią deską ratunku.

Dla kogo pożyczamy?

Im starsi jesteśmy, tym rzadziej pożyczamy na potrzeby własne. Podczas gdy młodzi zazwyczaj pożyczone środki przeznaczają na siebie, w grupie 35+ już znacznie mniej osób pożyczając, myśli o sobie. Być może wynika to z faktu, że w tym wieku coraz większą rolę zaczynają odgrywać dzieci. To właśnie z myślą o rodzinie osoby po 35 roku życia najczęściej zaciągają pożyczkę. Co ciekawe, to mężczyźni częściej i chętniej biorą pożyczki na dzieci, prawdopodobnie wynika to z ich poczucia odpowiedzialności za rodzinę.

Niezależnie od wieku i płci najmniej chętnie zaciągamy pożyczki dla rodziców i przyjaciół.

Sprawdź też:

Na podstawie badań Ipsos na zlecenie wonga.com