Jak nie mieć po świętach debetu na koncie

kobieta na zakupach fot. Fotolia
Jesteśmy najbardziej zestresowanym narodem, a świąteczne zakupy irytują nas bardziej niż innych. Zobacz 14 rad, jak nie wylądować po świętach z debetem na koncie oraz uspokoić napięcie!
kobieta na zakupach fot. Fotolia

Święta to czas spokoju i relaksu? Niekoniecznie,  jeśli mowa o polowaniu na prezenty. Im bliższa perspektywa wyprawy na świąteczne zakupy, tym wyższy poziom irytacji – wynika z ostatniego badania PayPal oraz Kantar Millward Brown, przeprowadzonego w 10 krajach europejskich. Ośmiu na dziesięciu Europejczyków czuje się przytłoczonych myśleniem o poszukiwaniu prezentów oraz koniecznością wyprawy do sklepu pełnego tłumów. Polacy są najbardziej zestresowanym narodem – ponad jedna trzecia z nas wyraża irytację związaną z przedświątecznymi sprawunkami.

Kochamy Boże Narodzenie, ale za zakupami nie przepadamy. Delikatnie rzecz ujmując

Chociaż świąteczny czas zwykle jest postrzegany jako szczególny i radosny okres, przygotowania do świąt i związane z nimi zakupy są źródłem psychicznego dyskomfortu dla wielu osób. Wyniki ankiety przeprowadzonej na zamówienie PayPal wskazują, że 34% Polaków odczuwa stres podczas świątecznych zakupów – to najwyższy odsetek wśród narodów Europy. Większość z nas obawia się też, że nie będzie w stanie znaleźć prezentu, którego poszukują (68%). 
  • 9 na 10 Polaków odczuwa presję związaną z zakupami świątecznymi
  • Ponad 50% Polaków odczuwa stres na myśl o tym, że ich prezent okaże się nietrafiony
  • 46% Polaków obawia się utraty kontroli nad swoim budżetem
Boimy się wydatków? Zobacz, jak nie dać się porwać świątecznej gorączce zakupowej!
 

Przed świętami zwykle kupujemy dużo więcej niż normalnie. Warto jednak nie zapędzić się w tym szaleństwie zakupów, aby potem nie przerazić się stanem swojego konta. Święta to przecież nie czas, kiedy trzeba wydać totalnie wszystkie pieniądze, jakie się ma i jeszcze się zadłużyć. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Jak nie mieć po świętach debetu na koncie?

  1. Pospłacaj najpierw wszystkie rachunki i raty kredytów, odłóż na życie, a na świąteczne wydatki przeznacz to, co faktycznie możesz.
  2. Wydziel na prezenty określoną kwotę, noś ją w innym portfelu i skrupulatnie sprawdzaj, jak topnieje.
  3. Ustal wcześniej, ile masz wydać na prezenty.
  4. Jeśli jeden zakupiony podarunek jest droższy niż zaplanowany, zaoszczędź na kolejnym. Pamiętaj, prezent to nie tylko cena, ale też pomysł.
  5. Prezenty kupuj z wyprzedzeniem, bo pośpiech i panika nie sprzyjają oszczędnościom.
  6. Pomyśl nad prezentami składkowymi i podziałem obdarowywanych.
  7. Ustalcie w rodzinie limit ceny prezentów.
  8. Zbieraj paragony i wszystko dokładnie licz.
  9. Kupuj tylko w sklepach, w których można zwracać towar.
  10. Jeśli jakaś rzecz faktycznie ci nie odpowiada, oddaj ją szybko. Nie zwlekaj i nie przekładaj tego na później, bo zapomnisz i nietrafiony prezent zostanie na dnie szafy. Lepiej go spieniężyć.
  11. Zaciągając kredyt, bądź asertywny i nie daj się namówić na wyższą kwotę pożyczki niż potrzebujesz, bo wydasz ją na pewno.
  12. Pożyczonymi pieniędzmi gospodaruj ostrożnie, aby za chwilę nie pójść po kolejny kredyt, ponieważ kilka kredytów zaciągniętych na raz to pierwszy krok do spirali zadłużenia.
  13. Jeśli z trudem wiążesz koniec z końcem, to nie oszukuj się, że dołożona do napiętego budżetu rata „drobnego” kredytu czy pożyczki, to nic wielkiego. Naprawdę nie musisz tych świąt przeżyć ponad stan.
  14. Jeśli wiesz już, że co roku w grudniu brakuje ci pieniędzy, to kategorycznie odpuść sobie przed świętami zakupy dla siebie. Poczekaj, w styczniu i tak będą najlepsze wyprzedaże.

Polecamy również inne porady zakupowe: