Zmiana pracy - jak sprawdzić, czy to dobry czas

Zmiana pracy - jak sprawdzić, czy to dobry czas fot. Fotolia
Tak poważna decyzja powinna być dobrze przemyślana.
Milena Oszczepalińska / 15.04.2015 09:01
Zmiana pracy - jak sprawdzić, czy to dobry czas fot. Fotolia

Wraz z nastaniem wiosny budzi się nie tylko natura, lecz także często my sami. To czas, kiedy czujemy przypływ nowej energii, jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, zmiany. Czy jedną z nich jest w twojej głowie myśl o zmianie pracy?

Jeśli masz poczucie, że z trudem przezimowałaś w obecnej firmie, ale teraz potrzebujesz koniecznie znaleźć nowe zajęcie, koniecznie to przeczytaj. Powinnaś pamiętać, że decyzja o zmianie pracy powinna być porządnie przemyślana. Zanim ją podejmiesz, skorzystaj z naszych rad.

1. Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań

Czasami chcemy zmienić pracę, ponieważ obecną jesteśmy już po prostu znużeni. Zastanówmy się jednak, czy może zamiast od razu zmieniać pracę, nie lepiej wybrać się najpierw na choćby kilkudniowy urlop. Odpoczynek pomoże nam spojrzeć chłodnym okiem na obecną sytuację. Być może uda nam się docenić je i nabrać szacunku do zajmowanego stanowiska. Jeśli jednak nadal będziemy przekonani o absolutnej konieczności zmiany, odpowiedzmy sobie na kilka pytań:
  • co osiągnęliśmy, pracując w obecnej firmie;
  • czego nie udało się nam zrealizować;
  • w jakiej branży najbardziej chcielibyśmy pracować;
  • czy mamy wszelkie niezbędne kompetencje do pracy na wymarzonym stanowisku;
  • ile jesteśmy w stanie poświęcić, by osiągnąć cel.
Wbrew pozorom przemyślenie tych kwestii nie jest rzeczą błahą. Pomoże nam w realny sposób podejść do naszych kompetencji i zrozumieć, czy problem nieposiadania wymarzonej pracy obecnie pochodzi z zewnątrz, czy tkwi w nas samych. Od tego zależne będą dalsze kroki.

2. Zaaranżuj rozmowę o podwyżce

Czasami myśl o zmianie pracy wiąże się jedynie z chęcią posiadania wyższych zarobków. Po prostu nie satysfakcjonuje nas obecna pensja i zamiast porozmawiać o tym z szefem, myślimy o rozejrzeniu się za inną posadą. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to kiepska droga. Najpierw porozmawiajmy z szefem o możliwości dostania podwyżki, a dopiero potem przeglądajmy oferty pracy na portalach internetowych.

Zobacz też:


3. Rozejrzyj się na rynku pracy

Jeśli wiesz, że w obecnej firmie nie masz szans na uzyskanie wyższego wynagrodzenia na danym stanowisku i nie szykuje się dla ciebie żaden awans, rozejrzyj się, jakie oferty pracy dostępne są aktualnie na rynku. Lepiej jest na bieżąco sprawdzać takie rzeczy i jednocześnie dalej pracować na zajmowanym stanowisku, niż złożyć wypowiedzenie i nie mieć niczego w zamian. Warto być przygotowanym na zmianę, kiedy będzie już ona możliwa, ale też wykazać się cierpliwością i rozwagą. A co, jeśli rzucisz teraz pracę i długo nie znajdziesz następnej?

4. Podnieś swoje kwalifikacje

Jeśli widzisz, że przyczyną twojej niezbyt wysokiej pensji jest brak pewnych kompetencji i umiejętności, nie łudź się, że w innej firmie będą płacić ci więcej, również przy ich braku. Najpierw dokształć się, co podniesie twoje kwalifikacje, a potem wysyłaj CV. Im będzie ono lepsze, tym szybciej wymienisz obecną pracę na lepszą... lub awansujesz, bo twój szef nie będzie chciał stracić tak cennego pracownika.

Zobacz też: