Poznaj właściwości oleju rzepakowego!

Olej rzepakowy to jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Nie wiesz dlaczego? Wyjaśniamy!

Olej rzepakowy - właściwości odżywcze
fot. Fotolia

Niestety, wciąż pokutuje niesłuszna opinia, że olej rzepakowy ma niekorzystny dla zdrowia kwas erukowy. To dane sprzed 20 lat. Dziś proces produkcji oleju zupełnie się zmienił i odmienił nie tylko jego smak, ale i... właściwości! Sprawdź, jakie korzyści kryje!

Co się zmieniło w procesie otrzymywania oleju?

Obecnie olej otrzymuje się z nasion tzw. rzepaku podwójnie ulepszonego. Nie zawierają one kwasu erukowego, mają też dziesięciokrotnie mniej niż kiedyś szkodliwych substancji (glukozynolanów).

Na co jest dobry olej rzepakowy?

1. Najnowsze odmiany rzepaku mają aż 60% kwasu oleinowego (pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi) oraz ok. 30% wielonienasyconych tłuszczów, które wspomagają pracę mózgu, zapobiegają depresji, poprawiają pamięć i koncentrację.

2. Jest bogatym źródłem antyoksydantów, polifenoli i witaminy E. Zapobiegają one uszkodzeniom komórek wywoływanym przez szkodliwe wolne rodniki oraz opóźniają starzenie się organizmu. Dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób serca, a nawet niektórych nowotworów.

3. Olej rzepakowy ma sporo nienasyconych tłuszczów omega-6 i omega-3 i idealną proporcję między nimi. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, by wynosiła ona nie więcej niż 4:1 i tak okazuje się, że najzdrowsze są olej lniany i właśnie rzepakowy.

Dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu:

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,70 / 40 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Czym jest gęstość odżywcza?

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator BMI
Waga Wzrost
Oblicz