Na zimowy ratunek ciuchom

modelka fot. FREE
Przemoczone buty, czy brudny kożuch? Na te i inne zimowe przypadłości mamy sprawdzone sposoby!
/ 14.01.2011 07:13
modelka fot. FREE

Zimowe miesiące i niesprzyjająca aura wiążą się z wieloma niedogodnościami. A to przemokną nam buty, a to nieostrożny kierowca zachlapie ulubiony kożuszek, a w rękawiczkach, które miały być superciepłe, marzną nam dłonie. Co zrobić? Na szczęście na każdy problem można znaleźć jakąś skuteczną radę. Zebraliśmy doświadczenia wśród znajomych i dzielimy się nimi z wami.

Przemoczone buty

* Oczyść buty wilgotną ściereczką, dopóki błoto nie zaschnie.
* Wysusz powoli, używając suszarki, np. takiej jak na zdjęciu (Instalprojekt, ceny suszarek od 19–220 zł) lub włóż do butów miękki papier i postaw je z dala od źródła ciepła.
* Nasmaruj tłustą pastą.

Przeciekający parasol
* Zaimpregnuj tkaninę roztworem altacetu (1 tabletkę rozpuść w 0,5 szklanki wody). Nawilż dokładnie płynem tkaninę i pozostaw do wyschnięcia.
* Pręty, zamki i inne metalowe części przetrzyj od czasu do czasu terpentyną lub preparatem WD-40. Tak zabezpieczone nie będą rdzewiały.

Rękawice, w których marzną dłonie
* Wszyj do środka wkładki z kawałków polaru.
* Możesz też naszyć na wierzchnią i spodnią stronę łatki ze skóry. Nie tylko ocieplą rękawiczki, ale też je wzmocnią.
* Po praniu wypłucz rękawice w płynie do płukania tkanin. Wełna stanie się bardziej puszysta i ciepła.

Brudny kożuch
* Przygotuj roztwór z mydlanej wody i amoniaku (łyżka na szklankę wody), zamocz w nim miękką szmatkę i przecieraj delikatnie zabrudzone miejsca.
* Po wyczyszczeniu kożuszka przetrzyj go czystą letnią wodą z dodatkiem gliceryny (łyżka na litr wody). Wysusz w chłodnym miejscu.

Śliskie podeszwy
* Jeśli podeszwy wykonane są z gumy, np. tzw. słoniny, przyłóż do nich mocno rozgrzany widelec (uważaj, aby się nie oparzyć!). W ten sposób wypalisz w nich rowki, które będą zapobiegać ślizganiu.
* Podeszwy ze skóry przetrzyj papierem ściernym lub przyklej na nich paski zwykłego plastra.

Farbująca czapka
* Po praniu dobrze wypłucz czapkę w wodzie z dodatkiem octu (3 łyżki na litr wody). Ocet zapobiega wypłukiwaniu farby.
* Gdy czapka wyschnie, przewróć ją na lewą stronę i spryskaj wełnę lakierem do włosów. Możesz nałożyć nawet dwie lub trzy warstwy. Lakier stworzy powłokę zabezpieczającą.

Redakcja poleca

REKLAMA