POLECAMY

Jak dbać o buty

Mają być wygodne, dobrze wyglądać i służyć jak najdłużej, bo sporo kosztują. Jeżeli będziesz je dobrze traktować, spełnią wszystkie te warunki.
Jak dbać o buty fot. FREE
Zaimpregnuj obuwie, zanim włożysz je pierwszy raz. Służą do tego specjalne środki tworzące na powierzchni butów ochronną warstwę.

Przed pastowaniem dokładnie oczyść obuwie. Nawet jeśli wygląda na czyste, jest na nim warstwa kurzu. Zbierz ją za pomocą miękkiej szmatki. Ślady błota usuń szczotką z włosia.

Do butów skórzanych używaj tłustych past z naturalnymi woskami. Pasta samonabłyszczająca odświeża kolor, ale nie pielęgnuje. Używaj jej awaryjnie.

Zaopatrz się w dobre szczotki: małe z włosia (ok. 4 zł) do nakładania pasty, większą (ok. 8 zł) do polerowania. Do butów z zamszu i nubuku potrzebujesz szczotki gumowej (ok. 7 zł).

Do czyszczenia zawsze wyciągaj sznurowadła. Dzięki temu pasta dotrze do wszystkich zakamarków (wyczyścisz język), a nie zabrudzisz nią sznurowadeł.

Przemoczone obuwie susz w pokojowej temperaturze. Mokrych butów nie stawiaj tuż obok źródła ciepła. Gdy wyschną za szybko, mogą stracić fason. Wypełnij je więc gazetami i postaw w suchym miejscu.

Przy wkładaniu butów korzystaj z łyżki. Nie chodzi tu tylko o wygodę. Łyżka chroni piętkę buta przed zaginaniem i rozciągnięciem.

Używaj prawideł. Zapobiegną deformacji obuwia (patrz ramka). Zawsze kupuj prawidła dopasowane do wielkości stopy – za duże mogą rozciągnąć buty, zbyt małe nie spełnią swej funkcji. Jeżeli nie masz prawideł, napełniaj buty pogniecionymi gazetami.

Walcz z zapachami. Używaj wkładek z dodatkiem węgla aktywnego, który pochłania nieprzyjemną woń (od 2 zł/para).

Trzymaj obuwie w pudełkach. Najlepiej, aby każda para miała własne. Jeśli nie masz dużo miejsca, te w których aktualnie nie chodzisz, trzymaj razem w dużym pudle.


To ci się przyda:
* Kiwi Aquastop Nano
- spray chroniący przed wilgocią i zaplamieniem, do skóry i tekstyliów, ok. 19 zł.
* Kiwi Whitener
- biała pasta do obuwia sportowego ze skóry, tworzywa i płótna, ok. 8 zł.
* Prawidła
- plastikowe ze stalową sprężyną dł. 32 cm, IKEA, 4,99 zł /para.
* Skrzynka na buty
- poj. 24 l, na kółkach, łatwa do wsunięcia np. pod łóżko, Plast Team, ok. 30 zł.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)