Cmentarz dla nienarodzonych dzieci – gdzie powstanie?

śmierć fot. Fotolia
Przeczytajcie, zanim uznacie, że to kiepski pomysł…
Marta Słupska / 02.11.2017 10:10
śmierć fot. Fotolia

Od stycznia szczątki martwo urodzonych dzieci będzie można chować w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu na cmentarzu. Sprawdziliśmy gdzie i co zmienia możliwość takiego pochówku dla pogrążonych w smutku rodziców.

Będą miały swoje miejsce

„Rzeczpospolita” poinformowała, że w Starachowicach na osiedlu Bugaj powstanie pierwsze w naszym kraju kolumbarium (zbiorowy grobowiec) przeznaczony dla nienarodzonych dzieci. Miejsce to będzie częścią rozbudowywanego właśnie cmentarza komunalnego i jest inicjatywą władz miasta, którą poparli mieszkańcy oraz dyrekcja szpitala powiatowego. Kolumbarium zacznie funkcjonować w styczniu.

Do tej pory szczątki martwo urodzonych dzieci były chowane w rodzinnych grobach, ale tylko w przypadkach, gdy dana ciąża była zaawansowana. Zdarzało się, że rodziny nie odbierały szczątków, którymi musiały zajmować się samorządy i szpitale. W ponad połowie przypadków rodzice zgłaszają się jednak po ciała dzieci i we własnym zakresie organizują im pochówek.

Psycholog Karolina Piotrowska, opiekująca się kobietami z traumą poporodową, uważa, że stworzenie osobnych miejsc pochówku dla nienarodzonych pomoże ich rodzicom.

Strata ciąży, niezależnie od tego, na ile była zaawansowana, jest dla części rodziców osobistą tragedią. Istnienie cmentarza dla nienarodzonych dzieci może pomóc pochylić się nad tym problemem i stworzyć osobom dotkniętym stratą warunki, w których będą mogły w pewien symboliczny sposób zamknąć etap oczekiwania na dziecko i wejść w okres żałoby
– powiedziała dla „Rzeczpospolitej”.

A co wy myślicie o tym pomyśle?

Lęk przed umieraniem i śmiercią
Czego najbardziej żałujemy przed śmiercią?
Mój synek umarł... Historia matki

Redakcja poleca

REKLAMA