Poznaj sztuczki cukierników - dowiedz się, jak przygotować idealne ciasto drożdżowe!
Po pierwsze: rozczyn
Najważniejsza czynność to przygotowanie rozczynu, czyli roztarcie drożdży z niewielką ilością cukru, wody lub mleka i mąki do gęstości śmietany. Rozczyn musi podwoić objętość w ciepłym miejscu i dopiero wtedy dodaje się go do ciasta. Temperatura płynu używanego do rozczynu powinna wynosić 20–30 st., zaś mąka najlepiej by miała temperaturę pomieszczenia, w którym zagniata się ciasto. Zwykle używa się 5–10 dag świeżych drożdży na 1 kg mąki – ilość ta zależy od ilości składników (cukru, tłuszczu, jajek), jakie dodaje się do ciasta. Im więcej składników, tym więcej drożdży potrzeba.
Nie ma jak świeże drożdże
W sklepach dostępne są wygodne w użyciu drożdże suszone w proszku. Oczywiście spełniają one swoje zadanie. Jednak doświadczeni, profesjonalni cukiernicy zalecają użycie drożdży świeżych – zapewniają one ciastu lepszy, bardziej intensywny aromat. Świeże drożdże mają kremowy kolor i ładnie pachną, a po wrzuceniu do gorącej wody od razu wypływają na wierzch.
Czas na wyrabianie
Powinno ono trwać ok. 20 min. Podczas wyrabiania ciasta wytwarza się gluten, niezbędny do uzyskania odpowiedniej lepkości i elastyczności. Często na początku wyrabiania ciasto jest luźne, lepi się do rąk i naczynia. Jednak po chwili zaczyna odrywać się od ręki, a po upieczeniu jest wilgotne i lekkie. Pamiętaj o tym – nie dosypuj do ciasta mąki.
Sposób na lepsze wyrastanie
Aby ciasto szybciej podwoiło objętość, można wstawić miskę z ciastem do ciepłej wody lub nagrzać piekarnik do 50 st., otworzyć i wstawić miskę z ciastem. Po wyrośnięciu należy je „odgazować”, uderzając w nie kilka razy pięścią, po czym ponownie krótko wyrobić.
Na podstawie artykułu. R. Grotkowskiego, 32 rady jak piec najlepsze ciasta, "Pani domu" nr 17, 2013