Bielizna termoaktywna - 6 rad jak kupić najlepszą

Bielizna termoaktywna - 6 rad jak kupić najlepszą fot. Fotolia
Nawet teraz - gdy za oknem chłodno - trenujesz w plenerze? Postaw na bieliznę termoaktywną. Podpowiadamy, jak wybrać tę najlepszą.
Agata Bernaciak / 29.08.2018 10:12
Bielizna termoaktywna - 6 rad jak kupić najlepszą fot. Fotolia

Dlaczego warto zainwestować w bieliznę termoaktywną?

Dzięki oddychającym własnościom można w niej komfortowo uprawiać każdy sport. Potrzebujemy jej zwłaszcza zimą, bo kiedy pot wnika w zwykłą koszulkę, oblepia ona ciało i robi się zimno. Bielizna termoaktywna zrobiona jest z tkanin, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz i pochłaniają jej do 14 razy więcej niż bawełna.

Jak kupić najlepszą bieliznę termoaktywną?

1. Zwróć uwagę na jej grubość

  • Cienka – odprowadza wilgoć, ale nie ogrzewa ciała. Używa się jej w temperaturze powyżej zera. Zimą należy ją traktować jako pierwszą warstwę, na którą nałożymy kolejne.
  • Średnia, najbardziej uniwersalna – dobrze odprowadza wilgoć i trochę ogrzewa. Najlepiej nadaje się wówczas, gdy temperatura waha się między 0-10°C.
  • Gruba – jest znacznie cieplejsza, więc zaleca się ją dopiero, gdy temperatura spadnie poniżej –10°C. Jest idealna na narty, snowboard i wyprawy w góry.

2. Oceń rodzaj tkaniny

Niektóre ubrania są wykonane z jednego rodzaju materiału, ale zdarzają się też mieszanki. Oto najczęściej wykorzystywane włókna.

  • Poliester – chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale nie ociepla! Trzeba więc go uzupełnić ubraniem, które będzie grzało.
  • Polipropylen – materiał, który ogrzewa, przez co nadaje się do uprawiania sportów zimowych. Lepiej nie zakładać go pod ubrania z wełny lub polaru.
  • Wełna z merynosów – naturalne włókno z owiec górskich. Dobrze grzeje nawet po zawilgoceniu, jest antybakteryjne, nie alergizuje, nie podrażnia skóry. Nawet jeśli po założeniu poczujemy lekkie swędzenie, szybko łuski wełny ułożą się do ciała. Taka bielizna zalecana także dla osób cierpiących na zapalenia stawów.

3. Wybieraj bieliznę bezszwową

Podczas intensywnego wysiłku skóra w takich miejscach jak krocze, pachy czy pięty jest szczególnie narażona na otarcia. Powstają one znacznie częściej, jeśli bielizna ma tam jakiekolwiek zgrubienia (np. szwy).

4. Dobierz odpowiedni rozmiar

Bielizna nie może być niezbyt obcisła, ale powinna być dobrze dopasowana (za luźna nie będzie odprowadzała wilgoci). W przeciwnym razie nie spełni swojej funkcji.

5. Ubieraj się warstwowo

Na termoaktywną podkoszulkę najlepiej założyć golf z polaru o grubości 100, potem grubszy polar i kurtkę, najlepiej wykonaną z materiałów, które dobrze chronią przez wiatrem i deszczem, np. z Goretexu.

6. Upierz bieliznę przed pierwszym użyciem

I pierz ją po każdym założeniu, bo będzie wchłaniać pot dużo gorzej. Używaj wyłącznie proszków bez zmiękczaczy. Najlepsze są produkty dla dzieci lub zwykłe szare mydło. W przeciwnym razie straci swoje właściwości.

Dowiedz się więcej:

5 szybkich sposobów na płaski brzuch
3 pomysły na trening kardio na schodach
Czy wolno ćwiczyć z bólem mięśni?

na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Łuków/Vita

Redakcja poleca

REKLAMA