RRSO - czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu

RRSO - czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu fot. Fotolia
Czym jest RRSO i dlaczego jest tak ważna?
Milena Oszczepalińska / 14.04.2015 05:59
RRSO - czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu fot. Fotolia
Decyzja kredytowa bywa często jedną z ważniejszych w życiu, zwłaszcza gdy chodzi o kredyt hipoteczny, zaciągany na wysoką kwotę na wiele lat. W takim przypadku bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie, ile tak naprawdę będzie nas kosztował ten kredyt i czy nie ma w nim jakichś kosztów ukrytych. Oprócz wysokości miesięcznej raty, która często jest dla kredytobiorców kluczowa, warto też wiedzieć, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli popularne RRSO.

Co to jest RRSO?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania pokazuje rzeczywisty całkowity koszt zaciągniętego kredytu. Wyrażana jest w procentach w skali roku. To właśnie dzięki poznaniu RRSO kredytu kredytobiorca dowie się, ile tak naprawdę będzie go kosztował kredyt, który zamierza zaciągnąć. RRSO bywa bardzo różna, dlatego nie można pomijać jej w ustalaniu, który w dostępnych na rynku kredytów będzie najdogodniejszy i najtańszy.

Roczna stopa oprocentowania a rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Może się tak zdarzyć, że podana w ofercie kredytowej roczna stopa oprocentowania będzie na poziomie kilkunastu procent, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania na poziomie kilkudziesięciu procent. Co oznacza tak znacząca rozbieżność?

W przypadku, gdy roczna stopa oprocentowania wynosi np. 10 proc., a rzeczywista roczna stopa oprocentowania 70 proc., dowiadujemy się, że kredytodawca ukrył większość kosztów kredytu w tzw. opłatach dodatkowych. Należy na to bardzo uważać, zwłaszcza zaciągając kredyty w małych placówkach pozabankowych. O ile banki mają pewne obostrzenia w takim działaniu, parabanki, których obecnie jest mnóstwo, faktycznie ukrywają ogromną część kosztów kredytów, o których klient może nie wiedzieć, jeśli dokładnie nie sprawdzi oferty. Zdarza się nawet, że RRSO kredytu lub pożyczki w placówce pozabankowej wynosi aż 3000 proc.

Co uwzględnia RRSO?

Roczna stopa oprocentowania pokazuje, jaki jest koszt odsetek danego kredytu w skali roku. RRSO natomiast uwzględnia oprócz tego koszty dodatkowe, na przykład:
  • ubezpieczenie;
  • prowizja od kredytu;
  • koszty usług dodatkowych;
  • koszt rozpatrzenia wniosku kredytowego;

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA