Oszczędzanie w zimie - 5 sposobów

Oszczędzanie w zimie - 5 sposobów fot. Fotolia
W okresie zimowym też możesz płacić małe rachunki. Jak to zrobić?
Milena Oszczepalińska / 28.12.2015 06:02
Oszczędzanie w zimie - 5 sposobów fot. Fotolia

Zima kojarzy nam się głównie z nieustannym mrozem, przemarzniętym nosem, ubieraniem się "na cebulkę", ogrzewaniem mieszkań i ciągłym brakiem słońca. Zwłaszcza te dwa ostatnie elementy mogą być naprawdę uciążliwe... dla naszego portfela. Sprawdź, jakie są sposoby na oszczędne ogrzewanie i oświetlanie domu.

1. Używaj żarówek energooszczędnych, np. LED

Dają one naprawdę jasne światło, a zużywają o wiele mniej prądu niż zwykłe świetlówki.

2. Uwolnij ciepło

Sprawdź, czy nic nie zatrzymuje ciepła i nie utrudnia mu dotarcia do wnętrza pomieszczenia. Pamiętaj o tym, by:
  • kaloryfery były odsłonięte - żadnych długich firan, żadnych wysokich mebli przy oknach
  • okna były szczelnie zamknięte - jeżeli potrzeba, zamocuj nowe uszczelki
  • docieplić mieszkanie tekstyliami - dużo ciepła daje np. dywan z wysokim włosiem; kolorowe poduchy czy kapy sprawią, że pokój będzie przytulniejszy i cieplejszy

3. Planuj wydatki

Jeżeli masz dom i wiesz, jak dużo potrzebujesz paliwa na ogrzanie go przez cały sezon, zaopatrz się w materiały wcześniej lub przynajmniej odłóż na to pieniądze. Ciepłe ubrania również możesz kupować ratami, np. na posezonowych wyprzedażach. Dzięki temu kolejna zima, która przyjdzie, będzie ci niestraszna.

4. Zmień dostawcę prądu

Dzięki temu, że polski rynek energetyczny nie jest zmonopolizowany, możesz sama decydować, z usług której firmy będziesz korzystać. O ile latem może nie ma dużych różnic w cenach, światło palisz rzadko, ponieważ długo jest widno, o tyle zimą te różnice mogą być bardzo wyraźne. Porównaj ceny kilku dostawców prądu i wybierz najlepszego.

5. Zmień nawyki

Kilka małych zmian w codziennych czynnościach może dać ci naprawdę duże oszczędności. Naucz się gasić światło w pomieszczeniach, z których wychodzisz, nie rozświetlaj niepotrzebnie całego mieszkania. Dodatkowo dostosuj moc żarówki do potrzeb, tam, gdzie nie ma konieczności bardzo jasnego światła, zamontuj te o nieco słabszej mocy.

Pamiętaj też, żeby podczas wietrzenia mieszkania zakręcać grzejniki. Jednoczesne ochładzanie i ogrzewanie mieszkania jest kompletnie bez sensu.

Zobacz też: