Ogrzewanie gazowe czy elektryczne

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne fot. Fotolia
Zalety i wady dwóch najpopularniejszych metod ogrzewania
Milena Oszczepalińska / 29.09.2014 06:29
Ogrzewanie gazowe czy elektryczne fot. Fotolia

Jeżeli nie wiesz, na jakie ogrzewanie w swoim domu powinnaś się zdecydować - gazowe czy elektryczne - przeczytaj, jakie są między nimi różnice, który system jest wygodniejszy, a który bardziej ekonomiczny. Porównujemy kilka ważnych cech.

1. Komfort

Obecnie właściwie oba rozwiązania są komfortowe. Ogrzewanie gazowe należy sprawdzać raz w roku, a elektryczne w ogóle. Jeżeli wybierzesz ogrzewanie gazowe, musisz jedynie pamiętać o ustawieniu najdogodniejszych parametrów. W przypadku ogrzewania elektrycznego dużą zaletą jest to, że każdy grzejnik działa samodzielnie, w związku z czym można w bardzo prosty i wygodny sposób regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu osobno.

2. Ciągłość dostawy

W tym przypadku dużo bezpieczniej jest posiadać ogrzewanie gazowe. W Polsce jest ono bardzo popularne i raczej rzadko zdarza się, że dostawy gazu ziemnego są przerywane (chociaż trzeba pamiętać o zmienności stosunków politycznych z głównym dostawcą gazu – Rosją). Duży koszt może wiązać się ewentualnie z podłączeniem gazu do domu, jeżeli sieć gazowa jest gdzieś daleko.

Ogrzewanie elektryczne nie zapewnia nam takiej ciągłości w dostawie. Kiedy prąd  przestanie być nagle dostarczany, ogrzewanie również automatycznie się od razu wyłączy. Można jednak temu zapobiec, kupując agregat. Trzeba jednak liczyć się wtedy z dodatkowymi, nie małymi kosztami.

3. Bezpieczeństwo i łatwość w obsłudze

Z pewnością ogrzewanie elektryczne jest dużo bezpieczniejsze niż gazowe. Przy ogrzewaniu gazowym istnieje ryzyko ulatniania się tlenku węgla, co może w najgorszej sytuacji doprowadzić nawet do zaczadzenia się. Ogrzewanie elektryczne jest całkowicie bezpieczne. Nie może być mowy o żadnych nieszczelnych miejscach w sieci. Poza tym obsługa takiego systemu grzewczego jest niezwykle prosta. Temperaturę możemy regulować bezpośrednio w domu, a nie, jak w przypadku ogrzewanie gazowego, przy piecu grzewczym, który stoi zwykle w piwnicy lub kotłowni.

4. Koszty

Możemy się domyślić, dlaczego wciąż najbardziej popularną metodą grzewczą w Polsce jest gaz a nie prąd - jest to po prostu tańsze. Przy standardowym użytkowaniu koszty ogrzewania elektrycznego są o około połowę wyższe w skali roku niż koszty ogrzewania gazowego. Można tę różnicę nieco zmniejszyć, jeśli zainstalujemy piec akumulacyjny i będziemy mieli podwójną taryfę opłat elektrycznych (droższą w dzień i tańszą w nocy). Można wtedy pobierać i kumulować tańszy prąd w nocy i korzystać  z niego w dzień.

Zobacz też: