Problem ze stawami u rottweilera

Rottweilery są rasą predysponowaną do zmian dysplastycznych w obrębie stawów biodrowych. fot. Fotolia
Pies naszej użytkowniczki ma bolesne przykurcze w tylnych kończynach i z trudem chodzi po schodach. Nasz lekarz weterynarii radzi, jak pomóc psu w przypadku problemów ze stawami biodrowymi i kręgosłupem.
/ 07.10.2011 12:25
Rottweilery są rasą predysponowaną do zmian dysplastycznych w obrębie stawów biodrowych. fot. Fotolia

Witam!

Mam 6-letniego psa rasy rottweiler. Ostatnio podczas spacerów zauważyłam, że mój pies z trudem podchodzi pod krawężniki i wyższe stopnie. Mieszkamy w bloku na 4 piętrze i niegdyś nie było problemu żeby pies wszedł do mieszkania samodzielnie. Niestety ostatnio mąż musiał wnieść psa na rękach bo nagle po wejściu na pierwsze piętro pies przysiadł na tyle łapy i zaczął piszczeć, tak jakby dostał bolesnego skurczu w tylnej części tułowia. Po paru minutach wyprostował się i z trudem wszedł na kolejne 2 piętra  po czym stało się dokładnie to samo. Czasami przysiada tak przed wyższym krawężnikiem i przed wskoczeniem na kanapę. Po takim skurczu zawsze jest osowiały, nie chce jeść i leży skulony na podłodze. Bardzo proszę pomoc!   

Dorota z Łańcuta

Opisane przez Panią objawy świadczą jednoznacznie o silnym bólu, jakiego doświadcza zwierzę. U psów dużych ras często dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w stawach, czemu także sprzyja nadwaga. Dodatkowo rottweilery są rasą predysponowaną do zmian dysplastycznych w obrębie stawów biodrowych. Także choroby nowotworowe atakujące kości przebiegają z silnym bólem. Nie można również wykluczyć zmian w obrębie kręgosłupa.

Konieczne jest badanie ortopedyczne oraz neurologiczne, połączone z wykonaniem zdjęć RTG i zastosowaniem odpowiedniej terapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej.

Przestrzegam jednak przed podawaniem "ludzkich" leków przeciwbólowych - psy mają inne szlaki metaboliczne i samodzielne podawanie im takich preparatów może zagrażać życiu zwierzęcia.

Zobacz także: Pies saneczkuje po dywanie - czy to normalne?

Niepokoisz się o zdrowie swojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na wybrane pytania odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

Redakcja poleca

REKLAMA