Kot brytyjski

kot brytyjski fot. Fotolia
Zachwyca swoim uśmiechniętym pyszczkiem. Ten kot nie potrzebuje zbyt wiele przestrzeni życiowej. Cierpliwy, spokojny, nie natrętny. Po prostu - idealny.
Małgorzata Świgoń / 11.08.2017 04:00
kot brytyjski fot. Fotolia

Kot brytyjski to największy z krótkowłosych kotów. Osiąga wagę od 5 do 9 kg. Mocny, muskularny ma krępą budowę ciała, silną klatkę piersiową, krótkie kończyny z okrągłymi łapami. Niezbyt długi, gruby ogon jest na końcu zaokrąglony. Charakterystyczna głowa - okrągła i szeroka, osadzona na krótkiej szyi. Brytyjczyk ma też krótkie, szerokie uszy oraz duże okrągłe, szeroko rozstawione oczy. Najczęściej są koloru miedzianego, pomarańczowego lub złotego. Drugą istotną cechą rozpoznawczą tej rasy jest krótkie, gęste, pluszowate futro, które odstaje z powodu obfitego podszycia.

Kot brytyjski ma wiele odmian (ponad 150). Mają różne barwy i rysunki pręgowania. Przedstawiamy poniżej niektóre z nich.

Kot brytyjski niebieski

Ta odmiana jest najbardziej znana i najbardziej rozpowszechniona. Dopuszczalne są wszystkie odcienie tej barwy, ale najwyżej oceniane są najjaśniejsze. Ważna jest także równomierność zabarwienia - bez pasków i plam.

Kot brytyjski czarny

Nie łatwo wyhodować idealnie czarnego kota tej rasy, więc są rzadziej spotykane. Często pojawia się u nich niepożądany rdzawy odcień.

Kot brytyjski liliowy

Ma odcień, który jest mieszaniną koloru gołębioniebieskiego i różowego. Hodowcy pracują nad jednolitością zabarwienia.

Srebrzysty tabby

Ciemne – czarne, niebieskie lub czekoladowe zabarwienie tworzy niezwykły kontrast ze srebrzystoszarym podszyciem. U tej odmiany koty mają zielone lub żółtozielone oczy.

Szylkretowe

Szczególnie atrakcyjne w odcieniu rudym. Na czarnym, czekoladowym, liliowym umaszczeniu pojawiają się poletka rude, kremowe, wyraźnie od siebie odgraniczone.

Długowłosy kot brytyjski

Rzadziej spotykany, niezwykle efektowny. Odmiana ta powstała w latach 50.XX wieku. Długowłose futro jest odstające, puszyste, gęste, proste. Dobrze, gdy kot ma kryzę i portki, czyli grubsze futro w okolicy szyi i ud.

Jaki ma charakter

Trzeba przyznać, że koty tej rasy są bardzo popularne między innymi ze względu na swój dobry charakter. Pogodne i mało absorbujące, spokojne, ale inteligentne i bystre, rzadko wchodzą w konflikty z innymi kotami czy zwierzętami. Nie są zbyt ruchliwy, niechętnie się wspinają. Nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni życiowej. Pewne siebie, ciekawskie. Samice są wspaniałymi matkami, mają silny instynkt macierzyński, troskliwie opiekują się małymi. Szybko się aklimatyzują w nowym otoczeniu.

Cena kota brytyjskiego zaczyna się od ok. 1000 zł.
 

Redakcja poleca

REKLAMA