POLECAMY

Kot norweski leśny - domowy ryś

Obok tego kota nie można przejść obojętnie. Wyjątkowo duży, silny, wygląda jak dziki drapieżnik, a bardzo lubi się bawić.
Kot norweski leśny - domowy ryś fot. Fotolia

W swej pierwotnej, dzikiej postaci występował w zimnych regionach Skandynawii. Sam o siebie musiał się troszczyć, raczej nie mógł liczyć na ciepły kąt przy kominku. Gęste długie, wodoodporne  futro chroniło go przed zimnem panującym na północy. Ta rasa kotów powstała z przypadkowych krzyżówek między wałęsającymi się kotami długowłosymi, a domowymi. Podobno "norweg" towarzyszył już Wikingom, a średniowieczny król Olaf uznał go za oficjalnego kota Norwegii.

Kot norweski leśny - opis

Norweskie koty leśne są duże, silne, muskularne, długonogie, o wydłużonym tułowiu. Samce osiągają wagę 9 kg, samice 5-6 kg. Mają charakterystyczną trójkątną głowę średniej wielkości, z długim i prostym nosem oraz dużymi, wysoko osadzonymi uszami z wyraźnymi pędzelkami włosów, jak u rysia. Długi, gęsto owłosiony, ogon wygląda imponująco, zwłaszcza, gdy zwierzę biegnie. Włosy okrywowe są sztywne i mocne, aby chroniły przed wilgocią, z kolei gęste i długie podszycie zabezpiecza przed zimnem. Z daleka sierść norweskiego kota leśnego wygląda, jakby była tłusta, co jest cechą naturalną. Na skutek zabiegów hodowlanych kot stracił swoją odporność na trudne warunki i stał się kotem szlachetnym, jak inne.

Syjam - koci arystokrata. Jaki charakter mają koty syjamskie?

Rudy, biały, niebieski i czarny

Hodowcy wciąż dążą do uzyskania oryginalnego umaszczenia. Powstały więc różne odmiany:

  • Norweski kot leśny czarny tabby. Na tle piaskowego podszycia widać wyraźne czarne pręgi i pierścienie. Na pyszczku pręgi układają się w wyraźny kształt litery M.
  •  Norweski kot leśny niebieski. Ma jaśniejszą sierść i podszycie oraz mniej widoczny znak M.
  •  Norweski kot leśny biały. Proporcje głowy i reszty ciała odpowiadają wymaganiom wzorca, a sierść jest całkiem biała.
  •  Norweski kot leśny czarny. Barwa okrywy nie zawsze jest jednolicie czarna, czerń miejscami wpada w odcień czerwony lub brązowy. Za to odmiana ta ma świetne proporcje budowy ciała i silne włosy okrywowe.
  •  Norweski kot leśny rudo-srebrzysty. Dość rzadki. Ma delikatny wzór na czerwonawo zabarwionym futrze ze srebrzysto-białym podszyciem.

Pers, kot, w którym można się zakochać. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Poznaj jego charakter

Ma żywy temperament.Obdarzony jest silnym instynktem łowczym. Lubi skakać i wspinać się, przebywać na świeżym powietrzu. Jako jedyny kot potrafi zejść z drzewa głową w dół.  Inteligentny, bystry, lojalny i oddany opiekunowi. Nieufny wobec obcych. Jest prawdziwym przyjacielem swojego pana, lubi z nim przebywać i towarzyszyć we wszystkich czynnościach. Bardzo ciekawski. Nie przejawia agresji. Dobrze dogaduje się z innymi domowymi zwierzętami.

Pielęgnowanie

Jego długa sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy wyczesać go raz w tygodniu. Więcej uwagi wymaga na wiosnę i jesienią, gdy zmienia futro. Często się wylizuje, więc warto mu podawać regularnie preparaty odkłaczające.

Cena kota - ok. 2000 zł

Puszek, Filemon a może... Poznaj kilkaset pomysłów na imię dla kota!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)