Jak dobrać podłoże do akwarium?

Akwarium z morską wodą jest namiastką dna ciepłych mórz południowych. Urządza się je dość łatwo, ze względu na bark roślin, ale jest trudniejsze w utrzymaniu niż akwarium słodkowodne.
Żwirki, kamyczki, piasek, korzenie - które podłoże wybrać do swojego akwarium? Wybór nie jest łatwy, szczególnie, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką.
/ 11.11.2018 23:02
Akwarium z morską wodą jest namiastką dna ciepłych mórz południowych. Urządza się je dość łatwo, ze względu na bark roślin, ale jest trudniejsze w utrzymaniu niż akwarium słodkowodne.

Jak duże znaczenie ma wybór podłoża

Musisz wiedzieć, że podłoże jakie wybierzesz do Twojego akwarium będzie miało wpływ na kilka ważnych kwestii:
1. własności biologiczne i chemiczne wody w akwarium,
2. poziom twardości i pH wody,
3. wzrost roślin,
4. zabezpieczenie korzeni roślin przed gniciem,
5. zabezpiecza rośliny i ryby przed bakteriami chorobotwórczymi i gnilnymi,
6. zapobiega rozwojowi niepożądanych glonów.

Dlatego szczególnie unikaj podłoża, które:
1. wygląda nienaturalnie,
2. zawiera związki metali,
3. jest piaskiem morskim.

Jak należy formować podłoże

Przede wszystkim kształtując dno akwarium należy pamiętać, by miało ono spadek w jednym kierunku - ułatwi Ci to sprzątanie akwarium, a właściwie ego odmulanie. Pamiętaj, by zachować następującą kolejność formowania dna akwarium: najpierw kamienie, potem żwir, a na końcu piasek.

Żwir

O żwirze należy wiedzieć, że jest dobrym podłożem dla roślin, które mogą się w nim ukorzenić, nie jest to jednak podłoże, z którego rośliny mogą czerpać substancje odżywcze. Wybierając żwir należy zwrócić uwagą na to, czy ziarna żwiru nie mają ostrych krawędzi - mogą one zranić ryby, które preferują życie przy dnie. Musisz też sprawdzać, czy wybrany przez Ciebie żwir zawiera związki wapnia - pierwiastek ten wpływa bowiem na zasadowość wody.

Polecamy: Jak oczyścić akwarium?

Piasek

Drobny piasek nawet jeśli wygląda ładnie może stać się przyczyną problemów w Twoim akwarium. Drobny piasek może zablokować przepływ wody do niższych partii korzeni roślin, a tym samym wytworzyć warstwę beztlenową, w której zaczną rozwijać się bakterie gnilne. Dlatego lepiej jest, gdy piasek ma nieco grubsze ziarna.

Kamienie i skałki

Miedzy nimi rybki będą miały swoje kryjówki, dlatego wybieraj skałki i kamienie o delikatnych krawędziach. Możesz wybrać naturalne lub sztuczne skałki i kamienie. Przy naturalnych musisz uważać na skały zawierające związki wapnia.

Korzenie

W akwarium są bardzo pożyteczne: urozmaicają dietę niektórych gatunków ryb, dostarczają składników mineralnych roślinom, nadają wodzie specyficzny kolor. Możesz kupić specjalnie przygotowane korzenie w sklepie akwarystycznym lub przygotować korzenie samemu. Korzenie olchy, dębu, czy wierzby musisz w tym celu pozbawić kory. Potem mocz korzenie, aż przestaną unosić się na powierzchni. W dalszej kolejności wygotuj korzenie w wodzie solą i wypłucz pod bieżącą wodą. Teraz Twoje korzenie możesz włożyć do akwarium. 

Czytaj także: Jakich akcesoriów potrzebuje Twoje akwarium?

Redakcja poleca

REKLAMA