Gatunki żółwi hodowlanych

Istnieje co najmniej kilkanaście gatunków żółwi, które legalnie można hodować w warunkach domowych. Poznaj, czym charakteryzują się poszczególne gatunki żółwi i jakich warunków hodowlanych wymagają.

Żółw czerwonolicy  - zwany także czerwonouchym lub ozdobnym. Swoja nazwę zawdzięcza dwóm czerwonym pręgom rozchodzącym się po bokach głowy. Pancerz z płaskim, owalnym karapaksem o barwie zielonej. Osiąga wielkość od 25-30 cm. Prowadzi dzienny tryb życia. Wymaga przestronnego akwarium z wodą o temp. 25 stopni C i częścią lądową (ok. 1/3 powierzchni terrarium), koniecznie posiadającego filtr, ponieważ ma tendencję do dużego zanieczyszczania wody. Żółwia czerwonolicego należy karmić głównie planktonem z dodatkiem roślin wodnych. Młodym żółwią podajemy pokarm mięsny składający się głównie z bezkręgowców a także rośliny zielone.

Żółwik malowany - w zależności od gatunku długość karapaksu wynosi przeciętnie 10-25 cm. Występują w czterech podgatunkach różniących się ubarwieniem. Charakterystyczną ich cechą jest karapaks pozbawiony kilów, gładki i owalny. Plastron jest zazwyczaj żółty lub pomarańczowy, czasami z ciemnym rysunkiem. Na głowie żółte widoczne są żółte pasy. Obecnie handel tym gatunkiem żółwia został zakazany w krajach Unii Europejskiej ze względu na drastyczne zmniejszenie ich populacji.

Żółw czerwonobrzuchy - z rodziny żółwi błotnych, zaliczany do żółwi ozdobnych. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 35 cm i w warunkach naturalnych dożywają do 40 lat. Karapaks u młodych ma pośrodkowy kil i barwę ciemnożółtą lub pomarańczową z wyraźnym rysunkiem rysunkiem. Plastron jest koloru czerwonego lub pomarańczowego. Wyposażenie terrarium powinno być takie same jak w przypadku żółwia czerwonolicego. Dodatkowo można umieścić w wodzie kępki rzęsy lub pistii. Temperatura wody powinna wynosić 26-28 st. C. Podobnie jak żółw czerwonolicy jest gatunkiem wszystkożernym, z przewagą diety roślinnej. Młodym podaje się głównie pokarm mięsny, składający się z bezkręgowców.

Zobacz także: Jak karmić żółwia?

Żółw sundajski - należy do azjatyckich żółwi pudełkowych. Charakterystyczna ich cechą są silnie wysklepiony karapaks o barwie ciemnobrązowej z przebiegającym przez środkiem kilem. Młode posiadają trzy kila, z których z czasem pozostają dwa. Plastron jest zazwyczaj jasnożółty lub kremowy. Maja długą szyję i pociągła głowę. Wielkość dorosłego osobnika wynosi przeciętnie 21,6 cm. W niewoli dożywają wieku 25-30 lat. Wymaga terrarium ziemno-wodnego typu tropikalnego Temperatura powietrza powinna wynosić 27-28 st. C, z nocnym spadkiem do 22 st. C; temperatura wody - 24-26 st. C. Większość powierzchni zbiornika powinna zajmować woda. Należy także zapewnić żółwiowi łagodne zejście. Koniecznie należy zamontować filtr. Żółwia sundyjskiego karmimy pokarmem roślinnym i zwierzęcym, podając go w wodzie i na lądzie.

żółw obrazkowy - zwany jest także żółwiem ostrogrzbietym. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego układu tarczek, które układają się na kształt spadzistego dachu. Karapaks ma najczęściej barwę oliwkowo-zieloną, skóra koloru oliwkowego lub brązowego pokryta jest żółtymi pasami. Dorosłe osobniki osiągają przeciętnie 18-25 cm. W terrarium powinno być dwa razy więcej wody niż lądu. Są to żółwie wszystkożerne, którym należy dostarczać pokarmu zarówno pokarmu roślinnego jaki i zwierzęcego.

Zobacz także: Żółwie wodne - jak wygląda ich hodowla?

Żółwiak chiński - najpopularniejszy  żółwiak hodowany w Polsce. Wykazuje dużą agresywność - potrafi ugryźć przy wyjmowaniu go z terrarium. Jego cechą charakterystyczną jest miękki pancerz, pokryty elastyczną skórą i głowa o wydłużonym kształcie, zakończona charakterystycznym ryjkiem. Posiada trzy łapy w kształcie wiosła zakończone trzema pazurami oraz silne szczęki. Wymagania terraryjne: duży zbiornik z przewagą wody i piaszczystym dnem. Ląd piaszczysty ogrzewany promiennikiem. Temperatura w terrarium powinna dochodzić do 30 st. C, a wody 22-28 st. C. Żółw chiński jest typowym drapieżnikiem, żywiącym się głównie rybami, kręgowcami, ślimakami, owadami i padliną. Można podawać im ochotkę i stynki.

Żółwiak florydyjski - zwany także florydyjskim żółwiem miękkoskórym. Posiada charakterystyczne dla żółwiaków cechy - brak twardego pancerza, długa szyja zakończona ryjkowata głową i wiosłowatymi kończynami z pazurami. Podobnie jak żółwiak chiński jest drapieżcą, żywiącym się także pokarmem roślinnym. Głównie żywią się bezkręgowcami, żabami i kijankami. Ponieważ w dzień głównie przesiadują zakopane w piaszczystym dnie, w terrarium nie powinno zabraknąć głębokiego dna z drobnego piasku. Woda powinna mieć odczyn lekko kwaśny i powinna być regularnie filtrowana. Temperatura powietrza w terrarium powinna wynosić 26-28 st. C, a wody 22-24 st. C. Podobnie jak żółwie chińskie nie są polecanym gatunkiem dla początkujących hodowców żółwi, ze względu na swój agresywny charakter.

Amerykanie malują paznokcie na fioletowo na znak sprzeciwu wobec przemocy domowej
SKOMENTUJ (2)
KOMENTARZE (2)
~Alexis./3 lata temu
Czy moglibyście mi pomóc ? Bardzo chcę mieć żółwia ale nie wiem jaki gatunek. Bardzo podobają mi się żółwiki, które mają od 10 do 20 cm ( także wolę takiego bo jego terrarium nie będzie musiało być takie duże). Co do tego czy ma być lądowy, czy lądowo- wodny wolę lądowego, bardzo też bym prosiła o poradę dotyczącą karmienia. Mój e-mail: aleksa20002@gmail.com
~gabtyśkaaaa/4 lata temu
no spoko.......