Buldog francuski: charakterystyka rasy, wygląd, pielęgnacja

buldog francuski fot. Adobe Stock
Buldog francuski to mały pies, który nie wymaga dużej przestrzeni ani długich spacerów. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na psa tej rasy?
Urszula Wilczkowska / 29.10.2019 12:43
buldog francuski fot. Adobe Stock

Buldogi francuskie zjednały sobie ludzi uroczym wyglądem i miłym, czułym usposobieniem. To doskonałe psy do mieszkania w boku – nie potrzebują ogromnej przestrzeni ani dużo ruchu. Co jednak warto wiedzieć o tej rasie, zanim zdecydujesz się na kupno buldoga francuskiego?

Spis treści:

Historia rasy

Buldożki francuskie opanowały głównie salony, ale wbrew pozorom nie zawsze tak było! Wcześniej te psy towarzyszyły wyłącznie klasie pracującej – najczęściej w fabrykach, ponieważ ze względu na swoje małe gabaryty i waleczność doskonale sprawdzały się w roli szczurołapów.

Wygląd buldoga francuskiego

Buldogi francuskie są raczej małe, o mocnej, zwartej budowie. Mają dużą, masywną głowę z bardzo krótką kufą i stojącymi, zaokrąglonymi na końcach uszami. Ogony mają króciutkie: zakręcone lub załamane.

Wielkość: psy i suki: ok. 30 cm
Waga: 8–14 kg
Umaszczenie: pręgowane, białe w łaty, białe, płowe lub niebieskie.
Rodzaj sierści: krótka, gładka, przylegająca, lśniąca i miękka.

Charakter i zachowanie

Ta rasa ma z natury miłe usposobienie i nie sprawia problemów behawioralnych. Warto jednak pamiętać, że nawet małe pieski należy szkolić. Buldogi francuskie na ogół są dosyć odważne. Są też bardzo przyjazne zarówno wobec innych zwierząt, jak i dzieci.

Żywienie buldoga francuskiego

Okazuje się, że powiedzenie „francuski piesek” wcale nie wzięło się znikąd. Buldożki na ogół nie mają problemu z apetytem (i w większości przypadków nie kręcą nosem na jedzenie, a wręcz przeciwnie – są ogromnymi łakomczuchami), ale wiele psów tej rasy ma poważne problemy z alergiami pokarmowymi.

Właściciele tych piesków muszą się więc przygotować na to, że będą musieli kupować specjalne karmy dla psów-alergików, które często są o wiele droższe od tych tradycyjnych.

Buldożki nie mogą być zbyt grube – przez swoją budowę ich stawy i układ kostny jest mocno narażony na przeciążenia. Jeśli więc pojawia się u niego dodatkowe obciążenie w postaci zbędnych kilogramów, może to poskutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

buldog francuski hodowla
fot. Adobe Stock

Pielęgnacja sierści (i nie tylko)

Jeśli chodzi o sierść, buldog francuski nie wymaga długiej i żmudnej pielęgnacji. Ma krótką, gładką okrywę włosową, która wymaga jedynie regularnego wyczesywania martwych włosów i raz na jakiś czas kąpieli. Ze względu na tę krótką sierść buldog może marznąć w chłodniejsze dni. Warto więc kupić mu na zimę specjalny kubraczek.

Buldogi francuskie muszą mieć jednak regularnie czyszczone uszy (specjalnymi preparatami, nie mechanicznie) i fałdy w okolicach pyska, w których mogą powstawać odparzenia i infekcje. Raz na kilka tygodni należy im też przycinać pazurki.

Problemy zdrowotne u buldogów francuskich

Słodki wygląd buldoga francuskiego jest niestety okupiony licznymi schorzeniami. Ta rasa psów należy do tak zwanego typu brachycefalicznego, czyli psów o bardzo krótkiej kufie oraz charakterystycznych wyłupiastych oczach. Jest wokół nich bardzo dużo kontrowersji.

Buldog francuski przez budowę kufy może mieć problemy z oddychaniem, co w gorące dni może skończyć się nawet udarem cieplnym. Ta rasa może mieć też problemy z oczami – które łatwo wysychają i wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Ta rasa ma też problemy z układem kostnym – przez lata krzyżowano psy o konkretnych cechach budowy, co poskutkowało obecną posturą buldoga francuskiego. Źle wykształcone kręgi mogą skończyć się nawet paraliżem.

Cena buldoga francuskiego

Co zrobić, by kupić psa zdrowego, bez wrodzonych chorób czy wad genetycznych? Przede wszystkim, psa należy kupić tylko w hodowli zarejestrowanej w Polskim Związku Kynologicznym. Cena rasowego buldoga francuskiego to nawet 3000 złotych, a wszystkie buldożki wystawiane na stronach sprzedażowych za ułamek tej ceny to niestety tylko kundelki „w typie rasy” o niepewnej przeszłości i rodowodzie.

Jeśli jest to zbyt duży wydatek, warto przyjrzeć się specjalnym fundacjom, które zajmują się adopcjami buldogów francuskich. Wtedy nie tylko nie wspieramy żadnej pseudohodowli, ale mamy też szansę uratować psie życie.

Przeczytaj więcej o rasach psów: 
Szukasz psa do małego mieszkania? Buldog francuski to tylko jedna z ras, które będą dobrze się czuły w niedużej przestrzeni
Jak opiekować się psim seniorem? Psy w podeszłym wieku potrzebują nie tylko specjalnej karmy

Redakcja poleca

REKLAMA