POLECAMY

5 prostych sposobów na czyszczenie srebra

Rodzinne pamiątki czy srebrna biżuteria wymagają czasem usunięcia ciemnego nalotu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

5 prostych sposobów na czyszczenie srebra fot. Fotolia
Jak wyczyścić srebro? Każde rzadko używane srebro po pewnym czasie pokrywa się mniejszą lub większą warstwą patyny. Podpowiadamy, jak się jej pozbyć. Zobacz nasze sposoby na czyszczenie srebra!

1. Pasta do zębów

Jednym z najpopularniejszych sposobów odnośnie tego, jak wyczyścić srebro, jest pocieranie go bawełnianą szmatką z pastą do zębów. Jest to skuteczny sposób pod warunkiem, że nie użyjemy do tej czynności pasty ze zbyt dużą ilością sodu, który niszczy srebro.
Warto również zastosować pastę, która nie posiada specjalnych środków wybielających zęby. Jeśli nie zależy ci na tym, czy srebro po czyszczeniu będzie porysowane, możesz użyć szczoteczki do zębów o średniej twardości włókien.

2. Folia aluminiowa i sól

Bardzo często polecanym sposobem pomagającym usunąć ciemny osad ze sztućców czy srebrnej biżuterii jest użycie folii aluminiowej, wody oraz soli.
Aby wyczyścić w ten sposób srebro, należy na dno naczynia włożyć folię i położyć na nią przedmioty, które chcemy odświeżyć. Całość zalewamy gorącą wodą z solą. Naczynie odstawiamy na jakiś czas - np. do momentu wystygnięcia wody. Po tym zabiegu srebra należy dokładnie umyć i wysuszyć.

3. 7Up

Kwas zawarty w tym napoju niszczy brud, który osadził się na naszych srebrnych przedmiotach. Wystarczy zanurzyć je w tym płynie i pozostawić na jakiś czas. Po wyjęciu dokładnie umyć. Podobne właściwości posiada także Coca-Cola.

4. Środki chemiczne

Na rynku dostępne są różne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia srebra. Specjalne ściereczki oraz płyny pozwolą nam skutecznie pozbyć się osadu.
Ale srebro możesz też usunąć zwykłym mleczkiem do czyszczenia. Warto jednak po bezpośrednim użyciu detergentu, wypłukać srebro w zimnej wodzie z octem.

5. Popiół

Używanie popiołu do czyszczenia srebra to jeden z najstarszych sposobów odświeżania biżuterii czy sztućców wykonanych z tego metalu.
Aby wyczyścić srebro popiołem, należy nabrać jego niewielką ilość na zmoczoną szmatkę bawełnianą. Pocierając usuwamy brud. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować popiołu węglowego, gdyż może on zarysować srebro. Po wyczyszczeniu go tym sposobem warto wypolerować sztućce flanelową szmatką.

Więcej porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 miesięcy temu
pastą do zębów nie czyści się biżuterii; 7up to nic innego jak kwasek cytrynowy: 1l gorącej wody i torebka kwasku i moczymy około 5-10 minut aż tlenki się utlenią; środki chemiczne do czyszczenia - tak, ale muszą zawierać tiomocznik,
/rok temu
sprawdzone skuteczne porady- wszystkie się sprawdzają, nawet do srebnej biżuteri.
/2 lata temu
jak wyczyścić srebro pomieszane ze złotem?