Garderoba skompletowana

Szafa kobiety to trudny temat. Musi pomieścić ubrania, buty i dodatki. Musi być „przyjaciółką” podczas dobierania stroju. Jednak by dylematy pod tytułem „w co się dziś ubrać” nie były potęgowane chaosem w jej wnętrzu, warto ją funkcjonalnie zaplanować. O aranżacji garderoby radzi projektantka, Dąbrówka Potocka.
/ 31.08.2009 12:20
Szafa kobiety to trudny temat. Musi pomieścić ubrania, buty i dodatki. Musi być „przyjaciółką” podczas dobierania stroju. Jednak by dylematy pod tytułem „w co się dziś ubrać” nie były potęgowane chaosem w jej wnętrzu, warto ją funkcjonalnie zaplanować. O aranżacji garderoby radzi projektantka, Dąbrówka Potocka.

Garderoba w ukryciu

W większości mieszkań garderoby wypełniają wnęki, czy zajmują całe ściany w sypialniach. Jeżeli chcemy, by to inne meble pełniły wiodącą rolę w aranżacji wnętrza, np. piękne łóżko w sypialni czy obłędny żyrandol w salonie, garderoba musi zejść na drugi plan. Trzeba wówczas zrobić wszystko, aby szafy garderobiane nie dominowały w naszym wnętrzu, niech kryją w sobie ogromne powierzchnie magazynowe, ale nie odbierają nam przestrzeni. Warto wybrać fronty, które wtopią się w otoczenie, np. za sprawą dobrania ich do koloru ścian. Również kiedy budżet na wykonanie garderoby nie wystarcza na zbytnie szaleństwa, na dobór ekskluzywnych materiałów, warto wybrać neutralne wykończenia frontów.

Garderoba skompletowana

Garderoba wychodzi z ukrycia

Są jednak przypadki, kiedy warto zaakcentować obecność garderoby i wyeksponować ją za pomocą niebanalnych frontów. Odpowiednim miejscem do takich eksperymentów może być hol, który często aż się prosi, aby „coś się wydarzyło”. Wówczas możemy wykorzystać fronty garderoby jako dekoracyjny element, naklejając na nie np. ciekawą fototapetę. Można się zabawić perspektywą i wykorzystać tapety stwarzające iluzję przestrzeni. Wszystko zależy od naszego pomysłu. Równie dobrze możemy w salonie przewrotnie zrobić z szafy garderobianej dzieło sztuki. Czasem warto pozwolić, by zaintrygowała, czy wręcz „krzyczała”, że jest warta tego, by być w danym pomieszczeniu. Można np. obszyć jej front zabawną tkaniną, polakierować na ciekawy kolor lub okleić wielkoformatową fotografią.

Planowanie wnętrza

Podczas planowania wnętrza garderoby należy skrupulatnie przemyśleć kilka kwestii. Określić ilość ubrań, dla których potrzebne będą półki oraz powierzchnie na wieszaki do ubrań krótszych i dłuższych. A także, czy poza ubraniami będziemy w niej przechowywać coś jeszcze. Ubrania na wieszakach mogą zawisnąć nawet pod samym sufitem, dostęp do nich ułatwi nam pantograf. Spodnie czy spódnice można powiesić na prętach umieszczonych w poprzek szafy i wysuwanych razem w formie szuflady. Ważne jest również, aby przemyśleć, po które rzeczy sięgamy najczęściej. Wtedy można tak rozplanować strefy, by właśnie one były pod ręką, a reszta odpowiednio głębiej .

I jeszcze drobiazgi

Warto zaplanować odrębne strefy garderoby na drobiazgi. Jeśli posiadamy kapelusze, warto wcześniej stworzyć przestrzeń na specjalne pudła do ich przechowywania. Na przechowywanie butów doskonale nadają się wysuwane dwupoziomowe półki. Jeżeli mamy sporą kolekcję pasków, wystarczy zrobić w szufladach specjalne przegródki. Jeśli chcemy również przechowywać w garderobie biżuterię, możemy zaprojektować poręczne miniszufladki (jak na przyprawy w kuchni).

Dąbrówka Potocka

źródło: www.dobrzemieszkaj.p

Redakcja poleca

REKLAMA