POLECAMY

Jak urządzić nowe mieszkanie – kilka wskazówek

Kupiłaś nowe mieszkanie, w którym nie ma nic oprócz białych ścian i zupełnie nie masz pomysłu, jak urządzić to wnętrze? Podpowiadamy!

Jak urządzić nowe mieszkanie – kilka wskazówek fot. Fotolia

Po zakupie nowego mieszkania często stajemy pośród białych ścian i nie wiemy, od czego mamy zacząć. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, żeby urządzanie mieszkania nas nie przerażało, a efekt był zadowalający.

Urządzanie mieszkania - zwizualizuj swoją koncepcję

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera spotkamy się zazwyczaj z dwoma opcjami – wykończenie „pod klucz” lub stan deweloperski. Ta pierwsza proponowana jest w różnych standardach, w zależności od oferty sprzedawcy. Z jednej strony jej wybór pomoże nam zaoszczędzić wiele nerwów i czasu, które stracilibyśmy na urządzanie. Z drugiej jednak strony – jeżeli chcemy, aby nasze mieszkanie było wyjątkowe i nie wyglądało podobnie, jak u sąsiada, warto włożyć trochę trudu i zacząć wszystko od zera – czyli od surowego stanu deweloperskiego.

Uwaga, na początku możemy czuć się nieco zagubieni. Bowiem po wejściu do pomieszczeń zobaczymy jedynie… pustkę – „gołe” ściany i przestrzeń wymagającą rozplanowania. I właśnie od rozplanowania powinniśmy zacząć. Używając specjalnych programów do aranżacji wnętrz, będziemy w stanie zwizualizować naszą designerską koncepcję. Najtrudniejszą kwestią zapewne okaże się pomieszczenie wszystkich „aranżacyjnych marzeń” w budżecie. Czy iść zatem na kompromis?

Fot. Fotolia

Jak urządzić mieszkanie, gdy mamy mały budżet?

Pewnie nie raz usłyszymy od znajomych i rodziny – „po co ci to?”, „bez sensu wydziwiasz”, „odpuść sobie”. A tutaj właśnie trzeba być twardym i bronić własnych marzeń. Jeżeli jesteśmy pewni swoich wyborów – realizujmy je.

Kiedy jednak budżet stanie nam na przeszkodzie, wybierzmy na początek główne elementy, bez których nie wyobrażamy sobie naszego domu. Mogą to być przykładowo: dębowy parkiet w jodełkę pokrywający całą powierzchnię podłóg, betonowe blaty czy sofa znanego projektanta.

Często taki jeden oryginalny detal jest w stanie zadecydować o charakterze całego domu i dodać mu wyrazistości. Nie musimy od razu tworzyć kompletnej aranżacji, możemy to robić stopniowo. W dopasowaniu poszczególnych elementów pomogą nam specjalne aplikacje oparte na wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym zwizualizujemy konkretny model, np. fotela, dokładnie w miejscu, w którym miałby stanąć.– opowiada Katarzyna Jakubowska z firmy SITS, producenta mebli w stylu skandynawskim. Za sprawą takich ułatwień możemy sobie pozwolić na odłożenie pewnych decyzji zakupowych na później…

Nie bój się zmian podczas urządzania wnętrza

I w sumie to nawet dobrze. Bo może się okazać po pewnym czasie, że te np. granatowe zasłony, o których wcześniej marzyliśmy, już kompletnie nie pasują do nowej wizji wnętrza. Zmiany to rzecz normalna i nie bójmy się ich również w mieszkaniu. Raz urządzone nie musi tak samo wyglądać przez 30 lat, to już nie te czasy… Ze śmiałością wprowadzajmy nowe koncepcje, eksperymentujmy i działajmy zgodnie z własną wizją. Pamiętajmy, że to nasz dom i to my musimy się w nim czuć dobrze, nawet jeżeli będzie on wybuchową mieszanką wszystkich dostępnych stylów aranżacyjnych. A może przez przypadek odkryjemy nowy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/miesiąc temu
Pierwsze, co zrobiłem po zobaczeniu mojego mieszkania, to wizyta w klinkierudzie i zakup zakup płytek i cegieł ręcznie formowanych. Zrobiłem kilka wstawek, tu trochę zdobień, dekoracji i włola! Wyjątkowe i oryginalne wnętrze za pomocą takich prostych kroków!
/8 miesięcy temu
hehe nie ma opcji :) ja już lata marzyłam o swoim mieszkaniu więc mam przemyślany każdy detal :P jak tylko dostaniemy klucze od nowego mieszkania to wpadnę w szał aranżacyjny :D jeszcze tylko kilka formalności nas dzieli ale na szczeście pomaga nam biuro vivapol.mazury we wszystkim
/8 miesięcy temu
przede mną teraz wyzwanie, kupujemy apartament rowy nad morzem, na takim ciekawym, spokojnym osiedlu. plan jets taki zeby wynajmowć go turystom. wiem że chętnych nam nie zabraknie, bo rynek już wprawdziliśmy przed zakupem oczywiście.. ale musze je najpierw urządzić :) zależy mi żeby wyglądało wyjątkowo i żeby ludzie dobrze je wspominali
POKAŻ KOMENTARZE (4)