Termoizolacja - Buduj z We-Dwoje.pl

Budując dom opłaca się inwestować w dobrą termoizolację budynku. Jaki jest zatem idealny materiał izolacyjny? Zapoznaj się za cechami charakterystycznymi, wadami i zaletami poszczególnych materiałów, a być może decyzja okaże się łatwiejsza.
/ 02.07.2010 07:59
Budując dom opłaca się inwestować w dobrą termoizolację budynku. Jaki jest zatem idealny materiał izolacyjny? Zapoznaj się za cechami charakterystycznymi, wadami i zaletami poszczególnych materiałów, a być może decyzja okaże się łatwiejsza.

Najpopularniejszymi i najbardziej rozpowszechnionymi materiałami do ocieplania budynków są styropian i wełna mineralna. Są to bardzo podobne materiały, jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne i często wybór zależy od preferencji inwestora.

Termoizolacja - Buduj z We-Dwoje.pl

Styropian
Jest to spieniony i sprasowany polistyren. W swoich drobnych porach zamyka powietrze, co zapewnia mu zarówno dobre parametry izolacyjne. Jest on całkowicie odporny na wilgoć, odporny na działanie grzybów i pleśni, odporny na korozję biologiczną. Poza tym styropian jest materiałem nietoksycznym. Jest łatwy w transporcie, obróbce, można go montować o każdej porze roku, bez względu na wilgotność i temperaturę. Dużym plusem jest jego lekkość, nie ma więc obawy, że konstrukcja ściany zostanie nadmiernie obciążona.

Styropian nie jest odporny na działanie promieni UV, przez co pod wpływem słońca żółknie i kruszy się. Nie stanowi również skutecznej ochrony przed ogniem. Nie można go łączyć z materiałami zawierającymi niszczące styropian rozpuszczalniki organiczne, np. z papą, lepikiem. Duża wadą jest również to, że posiada niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej, ściany nie oddychają. Nie tłumi hałasu.

Styropian jest materiałem bardzo wytrzymałym, jego trwałość określa się na około 60 lat.

Styropian jest tanim materiałem izolacyjnym, co stanowi przewagę przy wyborze materiału termoizolacyjnego.

Wełna mineralna
Wełna mineralna powstaje w wyniku stopienia i rozwarstwienia skały bazaltowej. Ma doskonałe właściwości tłumiące hałas. Jest materiałem całkowicie niepalnym i chroni konstrukcję przed przegrzaniem. Ma bardzo dobry współczynnik paroprzepuszczalności, co umożliwia oddychanie, a więc transport pary wodnej z  budynku na zewnątrz. Wełna mineralna ma również dużą odporność na rozpuszczalniki.

Przy ocieplaniu budynku wełną mineralną należy zwrócić szczególną uwagę, aby wełna nie uległa zawilgoceniu. Mokra wełna traci właściwości termoizolacyjne.

Wełna jest materiałem odpornym na gryzonie, ale bardzo podatnym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Wełna mineralna jest zdecydowanie droższym materiałem izolacyjnym.

Styropian jest chętniej stosowanym materiałem izolacyjnym przez inwestorów. Przewagę zapewne stanowi tu cena, ale sami fachowcy polecają go wszędzie tam, gdzie nie są wymagane właściwości wełny mineralnej.

Następny krok - Elewacje

SM

Redakcja poleca

REKLAMA