Elewacje - Buduj z We-Dwoje.pl

Elewacja naszego domu, to jak kropka nad "i". Jest wizytówką naszego domu. Nic więc dziwnego, że do wyglądu budynku przykładamy tak dużą uwagę. Czym zatem wykończyć dom od zewnątrz, aby był ładny i odporny na działanie warunków atmosferycznych?
/ 16.07.2010 08:14

Elewacja naszego domu, to jak kropka nad "i". Jest wizytówką naszego domu. Nic więc dziwnego, że do wyglądu budynku przykładamy tak dużą uwagę. Czym zatem wykończyć dom od zewnątrz, aby był ładny i odporny na działanie warunków atmosferycznych?

Decyzję o rodzaju elewacji, jej detalach i kolorystyce architekt powinien podjąć na etapie projektowania domu. Jeżeli zakupiliście projekt gotowy, to najczęściej jest w nim kilka propozycji do wyboru, różne warianty wykończenia, proponowane przez architektów.

Różnorodność materiałów
służących do wykonania elewacji jest bardzo duża. Ale bogactwo możliwości często niestety stanowi kłopot i wcale nie pomaga nam w wyborze. Warto zatem przyjrzeć się nieco dokładniej dostępnym na rynku materiałom elewacyjnym.
 

Elewacje - Buduj z We-Dwoje.pl


Tynk. Tynk jest najpopularniejszym materiałem elewacyjnym. W zależności od tego, na jakiej powierzchni będzie układany, musimy dobrać odpowiedni jego rodzaj. Bezpośrednio na murze stosuje się grube tynki trójwarstwowe, zaś na izolacji termicznej tynki cienkowarstwowe. Tynki chronią ściany domu przed działaniem atmosferycznym, ale także, dzięki swej grubości i fakturze, niwelują wszelkie nierówności ścian. Tynk zapobiega również zawilgoceniu ścian.
Elewacja z tynku bardzo dobrze wygląda na wszystkich rodzajach ścian. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju elewacji jest również bogata gama kolorów pozwalająca bez ograniczeń dobierać kolor ścian do dachu.
Aby tynk był trwały i cieszył pięknym wyglądem przez lata, bardzo ważna jest odpowiednia jego konserwacja. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do trwałych zabrudzeń, rozwoju mikroorganizmów, a także większych uszkodzeń.

Cegła. Elewacje z cegły są bardzo trwałe, są odporne na ogień, korozję biologiczną i chemiczną. . Chronią przed wiatrem, deszczem, mrozem. Dużą zaletą cegieł jest ich niska nasiąkliwość. Jeżeli chcemy wykonać elewację, to konieczne jest, aby dom wybudowany został w technologii trójwarstwowej.
Wybierać możemy spośród cegieł licowych lub klinkierowych. Możemy również zastosować tańsze rozwiązanie - płytki klinkierowe, które wizualnie nie wiele różnią się od cegły.

Kamień. Jest od wieków wykorzystywany w budownictwie. W naszym kraju wykonanie elewacji za pomocą kamieni nie jest jeszcze aż tak powszechną metodą, ale z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę entuzjastów. Nic w tym dziwnego, elewacja z kamienia jest bardzo trwała, odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a niepowtarzalność kształtów i kolorów kamieni, stwarza mnóstwo możliwości wzorniczych.
Do pokrywania ścian domów nadaje się wiele gatunków kamienia, ale wykonanie jej wymaga dokładności podczas układania. Wadą tego rodzaju elewacji jest również wysoki koszt inwestycji.

Drewno. Jeszcze do niedawna drewno kojarzyło się nam ze starą chatą na zacofanej wsi. Obecnie drewno znów stało się modne i masowo wraca do łask.  Przy elewacjach z drewna stosuje się drewno iglaste, zwykle sosnowe lub świerkowe. Przy tego typu elewacjach bardzo istotne jest zabezpieczenie, czyli impregnacja. Pierwsze zabezpieczenie polega na zaimpregnowaniu desek i konstrukcji ze wszystkich stron impregnatem bazowym. Po założeniu całej elewacji należy ją zaimpregnować impregnatem wodoodpornym (minimum przez dwukrotne malowanie).
Należy również pamiętać, że co kilka lat elewacja wymaga odnawiania: zwykle trzeba ją oszlifować i ponownie malować lub lakierować. Elewacja ta nie jest odporna na ogień.

Pamiętajcie, że macie również możliwości łączenia różnych materiałów służących do wykonania elewacji budynku. Konieczne jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad, wynikających z różnych właściwości poszczególnych materiałów.

Za nami ostatni etap cyklu Buduj z We-Dwoje.pl. Mam nadzieję, że Wasze domy są dokładnie takie, jak sobie wmarzyliście, a cały etap budowy nie był aż taki straszny.
Niech Wam się dobrze mieszka!
 

SM

Redakcja poleca

REKLAMA