Sposób na wielkanocną palmę

Dzień przed Niedzielą Palmową wybierasz w sklepie najładniejszą palmę i dumnie kroczysz z nią do kasy. A gdyby tak w tym roku dla odmiany zrobić własną? Byłaby taka wyjątkowa i zapewne jedyna w swoim rodzaju. Jej wykonanie nie jest wcale trudne.

Dzień przed Niedzielą Palmową wybierasz w sklepie najładniejszą palmę i dumnie kroczysz z nią do kasy. A gdyby tak w tym roku dla odmiany zrobić własną?  Byłaby taka wyjątkowa i  jedyna w swoim rodzaju. Jej wykonanie nie jest wcale trudne. 

Tradycja wielkanocnej palmy obchodzona jest od czasów średniowiecznych. To dzień upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy. Niegdyś tradycyjne palmy wielkanocne przygotowywano się z gałązek wierzby. Ich symbolika jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Oprócz wierzby, do przygotowania palmy, używano również gałązek malin i porzeczek. Tradycyjnie ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki. W tak przygotowaną konstrukcję wplatano liście bukszpanu, barwinku i cisu.

Współczesna palna różni się znacznie od tej średniowiecznej. Przygotowywana jest z suszonych i barwionych traw oraz kłosów zbóż.

Spośób na wielkanocną palmę

Do wykonania samodzielnej palemki potrzebne będą:

  • gałązki bazi,
  • suszone trawy i zboża ( tymotka łąkowa, proso, owies),
  • gałązki bukszpanu,
  • mocna nić,
  • nożyczki,
  • kokardka,
  • farbki do bielizny (można nimi ufarbować rośliny, by nabrały ładnych jaskrawych kolorów)


Krok 1. Wybieramy kilka ładnych gałązek bazi oraz traw i przygotowujemy z nich bazę. Będzie to stelaż dla całej konstrukcji. Jego długość powinna mierzyć około 50 cm. Całość mocno związujemy nitką.

Krok 2. Mniej więcej 12 cm poniżej czubka mocujemy krótko przycięte, miękkie trawy. Najlepiej będzie je przywiązać nitką.

Krok 3 . Poniżej traw umieszczamy bukszpan. Jest bardzo wyrazisty dlatego przyczepiamy  go pojedynczo. Następnie okręcamy wszystkie gałązki razem jeszcze raz, żeby zachować stabilność konstrukcji.

Krok 4
. Podobnie postępujemy upinając kolejne warstwy roślin. Układamy je coraz niżej, przeplatając kolory traw. Wszystkie łodyżki owijamy ściśle nitką, by wygodnie je było trzymać.

Krok 5. Do gotowej kompozycji dołączamy kokardki, które swoim połyskiem uatrakcyjnią wygląd palmy, nawet jeśli nie będzie spełniała twoich wcześniejszych oczekiwań. Dodatkowo możemy ją także ozdobić kolorowymi kwiatkami wykonanymi z krepiny.

Spośób na wielkanocną palmę
 

Karolina Wojciechowska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
no to tylko jeszcze zapał i zorbie taką palmę ma!:)