Złe nawyki żywieniowe - 5 rad jak się pozbyć

Złe nawyki żywieniowe - 5 rad jak się pozbyć fot. Fotolia
Aby schudnąć nie wystarczy ćwiczyć, czy jadać tylko produkty dietetyczne. Musisz pozbyć się złych nawyków żywieniowych!
Agata Bernaciak / 03.01.2014 16:43
Złe nawyki żywieniowe - 5 rad jak się pozbyć fot. Fotolia

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich obecności. Od dzieciństwa wpajano nam, że należy zjadać całe porcje posiłków i że zawsze musimy mieć przy sobie coś do jedzenia. A najtrudniej jest pozbyć się właśnie tych nawyków, które były kształtowane od najmłodszych lat...

1. Rozpraszanie uwagi

Podczas jedzenia często zdarza się, że poświęcamy czas na rzeczy, na które nie mamy czasu. Zamiast skupiać się na posiłku oglądamy telewizję, siedzimy przy komputerze lub czytamy książkę... I w tym tkwi błąd! Podczas wykonywania innych czynności nie zwracamy uwagi na ilości jedzenia, które zjadamy i często z tego powodu pochłaniamy jego większe ilości.
Recepta: Skupiaj się WYŁĄCZNIE na jedzeniu. Niech będzie to czas, w którym będziesz miała chwilkę na zastanowienie się nad bieżącymi sprawami. I kontroluj ilość jedzenia.

2. Szybkie jedzenie

Wielokrotnie rodzice upominali nas, aby jeść szybko, bo wszystko wystygnie. I tu pojawia się kolejne złe przyzwyczajenie - jedząc szybko, zjadamy więcej niż faktycznie potrzebujemy... Pamiętajmy zatem, że im wolniej jemy, tym mniejszymi porcjami się najadamy.
Recepta: Każdy kęs przeżuwaj powoli, przynajmniej 10 razy. Między kolejnymi "widelcowymi" porcjami rób też krótkie przerwy.

3. Zjadanie wszystkiego, co jest na talerzu

Choć czujemy się syci, jemy dalej, bo... tak uczono nas w dzieciństwie. Widząc niedojedzoną porcję często mamy wyrzuty sumienia, bowiem zamiast zastanowić się nad tym czy jesteśmy najedzeni, wyznacznikiem tego jest pusty talerz. A talerz z niedojedzonym posiłkiem to lekko mówiąc niezadowalający widok.
Recepta: Nakładaj na talerz niewielkie porcje jedzenia. W restauracji staraj się zamawiać posiłki z kimś, z kim możesz się podzielić. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzicie pieniądze i szczupłą sylwetkę, ale również pozbędziecie się wyrzutów sumienia dotyczących marnotrawienia jedzenia.

4. Picie podczas posiłku

Staraj się pić dopiero po nim. Dlaczego? Bo płyny rozcieńczają soki żołądkowe, które o zbyt małym stężeniu zaburzają proces trawienia. Ale to nie jedyny powód. Dodatkowo picie zmiękcza pokarm, przez co jesteśmy w stanie przełknąć większe jego porcje, a tym samym znowu zjadamy więcej.
Recepta: Pij albo 2 godziny po posiłku albo 20 minut przed nim. Wtedy wypełnisz żołądek i choć troszeczkę oszukasz głód.

5. Używanie wielkich talerzy

Pamiętaj, że im większy talerz, tym więcej na niego nakładasz. Ciężko nam sobie wyobrazić, aby siadając do obiadu porcja posiłku zajmowała tylko środek tego naczynia. Niezależnie od tego, jak jesteśmy głodni, nasz umysł żąda, aby porcja posiłku zajmowała cały talerz.
Recepta: Do obiadu używaj talerzy śniadaniowych. Zjesz mniej, ale ze świadomością, że posiłek był absolutnie sycący (bo zajmował cały talerz).

Redakcja poleca

REKLAMA