Super zdrowa żurawina

Żurawina najlepiej pasuje do serów i drobiu. Ale to nie jedyna jej rola. Kwaśne owoce są niczym najwyższy gatunkowo preparat mineralno-witaminowy.

Super zdrowa żurawina
Zawarte w powyższym tytule powiedzenie pasuje do żurawiny jak ulał. Choć rośnie ona w Polsce, rzadko gości na naszych stołach. A szkoda! Soczyste jagody są bogatym źródłem witamin B1 i B2 oraz C, wapnia, jodu, magnezu. Zawierają też garbniki, taniny i cytryniany – substancje nadające owocom cierpko-słodki smak, ale także wpływające na nasze zdrowie.

Najlepsze są oczywiście na surowo. Ale zdrowe są nie tylko owoce zerwane prosto z krzaka. Żurawinę można przecież przechowywać w lodówce kilka miesięcy, a w zamrażalniku nawet rok. Czerwone jagody zawierają bowiem kwas benzoesowy – naturalny konserwant. Co ciekawe, lecznicze właściwości mają także przetworyz żurawin. Soki, konfitury, kisiele czy suszone owoce należą do czołówki naturalnych produktów, które mogą zapobiegać chorobom.

Na poprawę krążenia

Żurawina dba o serce. Zawarte niej flawonoidy „zbijają” cholesterol, zapobiegając jego odkładaniu w ściankach naczyń krwionośnych.

Nasza rada: Jadasz dużo mięsa? Dodawaj do niego konfiturę żurawinową. Posiłki będą smaczniejsze i zdrowsze.

Specjalnie dla nerwusów

Owoce żurawiny pomagają zapobiegać powstawaniu wrzodów. Hamują bowiem namnażanie się i przyleganie bakterii Helicobacter pylori do błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Nasza rada: Żyjesz w ciągłym napięciu i stresie? Jesteś wtedy bardziej narażona na atak bakterii i chorobę wrzodową. Wzbogać menu w żurawinowe produkty. Pij jogurty z cierpkimi jagodami, przygotuj też kisiel żurawinowy (przepis w ramce obok).

By odzyskać talię osy

O żurawinie powinny pamiętać również osoby, które dbają o linię. Porcja (100 g) soczystych owoców dostarcza ok. 3,2 g błonnika (tyle, ile średnie jabł- ko) i ma tylko ok. 50 kcal. Odtruwa organizm, reguluje przemianę materii, wspomaga odchudzanie.

Nasza rada: Chcesz zrzucić parę kilo? Zastosuj naszą minikurację oczyszczającą. Przez trzy dni układaj jadłospis według wzoru, który podajemy obok. Tuż po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody wymieszanej z sokiem z cytryny, możesz do niej dodać łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego. Pół godziny przed każdym posiłkiem wypijaj szklankę soku żurawinowego (oczywiście bez cukru). Kurację możesz powtarzać co dwa tygodnie.

Żeby nie bolały zęby i dziąsła

Żurawina gwarantuje też piękny uśmiech. Może bowiem zapobiegać próchnicy, chorobom dziąseł i przyzębia. Substancje zawarte w czerwonych kuleczkach działają na zęby jak teflon. Tworzą powłokę utrudniającą przyleganie bakterii do szkliwa i infekowanie dziąseł.

Nasza rada: Masz ochotę na małe co nieco? Zamiast słodyczy chrup batoniki muesli z żurawiną lub suszone owoce.

Dobre na kłopoty z nerkami

Cierpkie jagody mają działanie antybakteryjne, mogą zwalczać infekcje dróg moczowych. Zawierają taniny, które ograniczają namnażanie się bakterii, hamują ich przyleganie do ścian dróg moczowych oraz ułatwiają wydalanie. Żurawina ma też sporo cytrynianów, dzięki czemu może zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, a nawet je rozpuszczać.

Nasza rada: Dokuczają ci nawracające zapalenia pęcherza? Pij codziennie dwie szklanki soku żurawinowego. Taka kuracja jest równie skuteczne jak tradycyjne leki, a nie daje żadnych działań ubocznych.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Działa tez bardzo dobrze na problemy z infekcją pęcherza. Częsty problem kobiecy a proste rozwiązanie, gdy mam problem biorę żurascin uro i wszystko w porządku.