Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce
Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce znajdziemy przede wszystkim na Kasprowym Wierchu, Skrzycznem i Pilsku. Polskie stoki mogą poszczycić się wieloma nartostradami o długości powyżej 2000 m. Gdzie szukać najdłuższych tras narciarskich w Polsce? Gdzie mieszczą się najlepsze nartostrady w polskich górach? Oto 10 tras na polskich stokach, których długość przekracza 2 tysiące kilometrów.
/ 26.12.2011 00:14
Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

Trasa Kasprowy - Hala Gąsienicowa - Kuźnica  9700 m

Kasprowy Wierch (1985 m n.p.m.) posiada zdecydowanie najlepsze warunki naturalne do uprawiania zjazdu - podobne do tych, jakie panują na stokach alpejskich. Spośród trzech opadających ze szczytu po stronie polskiej dolin, do zjazdu nadają się dwie – Gąsienicowa i Goryczkowa. Najdłuższe trasy na Kasprowym to dwie nartostrady biegnące do Kuźnic - przez Halę Gąsienicową i Karczmisko (ok. 8 km) i Halę Goryczkową (ok. 4 km). Gdyby połączyć je z trasami biegnącymi ze szczytu Kasprowego, można w najlepszym wypadku zapewnić sobie nawet 9,7-kilometrowy zjazd. Jak to zrobić? Ze szczytu Kasprowego zjeżdżamy czarną trasą do Hali Gąsienicowej, która liczy 1500 m długości z różnicą wzniesień 350 m i dalej – ponad ośmiokilometrową nartostradą przez Karczmisko do Kuźnic (różnica wzniesień 590 m).

Zobacz także: Nowości na polskich stokach w sezonie 2011/2012

Z górnej stacji wyciągu na Kasprowym kierujemy się przez Suchą Przełęcz w stronę Beskidu i zjeżdżamy trasą biegnącą po ścianie Kotła Gąsienicowego, po czym wracamy w stronę linii wyciągu. Następnie kierujemy się w stronę Małego Uhrocia Kasprowego, wjeżdżamy na Halę Gąsienicową i dalej przez Karczmisko zjeżdżamy nartostradą prowadzącą ponad Doliną Olczyską i Nosalową Przełęcz do Kuźnic.

Trasa jest dość trudna - stroma, z ostrym zakrętem (90 stopni) przy rozwidleniu ze szlakiem na Jaszczurówkę. Niestety często jest zamknięta z powodu dużego zagrożenia lawinowego lub przeciwnie – braku śniegu i przez to rzadko ratrakowana.

Trasa Kasprowy – Dolina Goryczkowa – Kuźnica  8000 m

Kolejna długa trasa na Kasprowym liczy w sumie 6-8 km długości (w zależności od wariantu) i 950 m różnicy poziomów , w tym ok. 4 km nartostrady. Pierwszy odcinek przebiegający przez Kocioł Goryczkowy liczy 2200 m (różnica poziomów 650 m) i jest trudniejszy niż nartostrada. Od stacji kolejki na szczycie Kasprowego zjeżdżamy pochyłym trawersem nieco poniżej grani w stronę Przełęczy Goryczkowej Pod Zakosy i wjeżdżamy do Kotła Goryczkowego. W dolnej części Doliny Goryczkowej nad Zakosy mamy dwa warianty trasy o podobnej długości: częściej wybierana  - prowadząca przez Szyjkę (zwężenia Doliny pod Zakosy) na polanę w okolice dolnej stacji wyciągu lub rzadziej uczęszczana lecz uważana za główną - poziomym trawersem na północną grzędę Pośredniego Wierchu Goryczkowego i dalej stromo w dół do końca Trasy Goryczkowej, gdzie wpadamy bezpośrednio na nartostradę prowadzącą do Kuźnic.

Zobacz także: Na narty do Białki Tatrzańskiej

Dla nie lubiących tracić czas na podejścia, polecany jest wariant drugi. Czterokilometrowa nartostrada biegnie przez las dnem Doliny Goryczkowej aż do Kuźnic. Jest łatwiejsza niż Trasa Goryczowa, lecz trafiają się tu trudniejsze odcinki, jak na przykład znajdująca się w 2/5 długości nartostrady krótka serpentyna zwana Esicą.

Trasa Kasprowy – Dolina Goryczkowa – Kuźnica jest trasą trudna, przeznaczoną dla zaawansowanych narciarzy posiadających umiejętności zjazdu w stromym, często silnie zlodzonym i nieratrakowanym terenie. Trasa Goryczkowa jest oznaczona kolorem czarnym, nartostrada – kolorem czerwonym.

Trasa Skrzyczne – Hala Skrzyczeńska – Płoncycka – Lerówka – Czyrna 5300 m

Na terenie Ośrodka Narciarskiego „Czyrna-Solisko” w Szczyrku znajdziemy jedną z najdłuższych tras zjazdowych w kraju. Trójka biegnąca ze Skrzycznego przez Halę Skrzyczeńską, Płoncycką, Lerówkę do Czyrnej liczy 5300 m długości i 632 m różnicy wzniesień (12% nachylenia). Oznaczona jest kolorem zielonym (bardzo łatwa) i polecana jest głównie początkującym narciarzom oraz wszystkim lubiącym spokojne zjazdy.

Małe Skrzyczne - Hala Skrzyczeńska - Młaki – Czyrna  3130 m

Kolejna długa trasa na obszarze kompleksu „Czyrna-Solisko” – niebieska dwójka z Małego Skrzycznego przez Halę Skrzyczeńską i Młaki do Czyrnej. Długość 3130 m, różnica wzniesień 589 m, nachylenie 19%, sztucznie naśnieżana, ratrakowana, nieoświetlona. Przeznaczona na spokojne, rodzinne zjazdy.

Inne długie trasy w „Czyrnej-Solisku”:

nr 6 - Hala Skrzyczeńska - Płoncyka - Lerówka - Młaki - Suche, długość 2020 m, zielona

nr 4 - Hala Skrzyczeńska - Suwarniata - Suche - Solisko, długość 2000 m, niebieska

nr 7 - Hala Skrzyczeńska - Suwarniata - Suche - Solisko, długość 1790 m, czerwona

nr 5 - Hala Skrzyczeńska - Czyrna "Bieńkula", długość 1520 m, czarna

nr 1 - Hala Skrzyczeńska-Migdalska-Czyrna, długość 1440 m, czerwona

Trasa nr 21 „ONDRASZEK”  Skrzyczne - Jaworzyna - dolna stacja kolei linowej 5200 m

Najdłuższa i najłatwiejsza trasa ze Skrzycznego w COS OPO Szczyrk o długość 5200 m i różnicy poziomów 710 m. Została przygotowana głównie z myślą o zjazdach rodzinnych, początkujących i preferujących spokojne, "spacerowe" zjazdy.

Zobacz także: Narciarski raj w Polsce: Jaworzyna Krynicka - Krynica

Trasa nr 22 „KASKADA” Skrzyczne - Jaworzyna - dolna stacja kolei linowej 3100 m

Trasa nr 22 „KASKADA” w COS OPO w Szczyrku liczy 3100 m długości, 710 m różnicy wzniesień. Jest oznaczona jako czerwona (trudna) z odcinkami bardzo trudnymi. Ratrakowana, naśnieżana, bez oświetlenia.

Pozostałe trasy w Szczyrku:

nr 25 „WIDOKOWA” Jaworzyna-Doliny - dolna stacja kolei linowej, długość 2300 m, różnica poziomów 400 m, zielona.

nr 23 FIS Skrzyczne-Doliny Dunacie - 2800 m, różnica poziomów 650 m, czarna, posiada licencje Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie zawodów w narciarstwie alpejskim.

Trasa Hala Miziowa – Hala Szczawiny – Korbielów Kamienna 4500 m

Najdłuższa trasa w Ośrodku Narciarskim Pilsko w Korbielowie. Długość 4500 m, różnica poziomów 772 m, stopień trudności – średnio trudna (czerwona).

Trasa Kopiec - Hala Miziowa - Hala Szczawiny 3400 m

Druga pod względem długości trasa na Pilsku. Długość 3400 m, różnica poziomów 333 m, stopień trudności - łatwa (niebieska). Inne długie trasy w Korbielowie:

trasa nr 1 Buczynka - Solisko - Korbielów Kamienna – 2100 m, 388 m różnicy wzniesień, czerwona, naśnieżana na odcinku Buczynka – Solisko

trasa nr 4 Buczynka -Hala Szczawiny – 1800 m, 55 m różnicy wzniesień, zielona

trasa nr 5 "FIS" Pilsko - Hala Szczawiny – 1800 m, 410 m różnicy wzniesień, czerwony, posiada homologację FIS

Nartostrada Lolobrygida w Szklarskiej Porębie 4400 m

Najdłuższa trasa zjazdowa w Sudetach i najdłuższa nartostrada w Polsce położona na terenie ośrodka Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie. Nartostrada ma długość ponad 4400 m, różnicę poziomów 602 m i szerokość 15-45 m. Średnie nachylenie stoku 14%, największe - 36%. Początek trasy usytuowany jest na wysokości 1310 m n.p.m., koniec na 708 m n.p.m. Jest sztucznie naśnieżana w 88% długości, na odcinku leżącym na poziomie 708 do 1200 m n.p.m. Sklasyfikowana jako trudna (czerwona). Bardzo dobrze utrzymana, oferująca doskonałe warunki zjazdowe dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Inne długie trasy na Szrenicy to:

nartostrada „Bystra” – czerwona, biegnie z Łabskiego Szczytu, długość 2510 m, różnica poziomów 303 m, szerokość 10-25 m

nartostrada „Śnieżynka” – czerwona, długość 2080 m, różnica poziomów 300 m, szerokość 15-35 m

trasa nr 1 FIS – czarna, z homologacją FIS, długość 2000 m, różnica poziomów 510 m, szerokość 30-50 m

Będąc w Sudetach warto wybrać się także do sąsiedniego Karpacza na Kopę i spróbować swych sił na tamtejszej trasie o długości 2300 m i różnicy wzniesień 530 m lub skoczyć do Świeradowa Zdroju na jedną z najdłuższych i najpiękniej położonych nartostrad w Polsce. Trasa ciągnie się 2500 m w dół Stogu Izerskiego. Średnie nachylenie stoku wynosi 19%, różnica poziomów 443 m. Duża rozpiętość w nachyleniu terenu – od 6 do 30 stopni – sprawia, że trasa ma zróżnicowany poziom trudności i mogą na niej poszaleć zarówno początkujący jak i zaawansowani narciarze. Stok oświetlany jest przy pomocy 68 masztów oświetleniowych z 136 lampami, dzięki czemu możliwa jest jazda po zachodzie słońca.

Zobacz także: Na narty w Karkonosze: Śnieżka-Karpacz

Trasa nr 1 „Rodzinna” na Jaworzynie Krynickiej 2600 m

Najdłuższa trasa zjazdowa ośrodka narciarskiego na Jaworzynie Krynickiej liczy 2600 m. Oznaczona jest jako czerwona. Górny odcinek znakomicie nadaje się dla początkujących narciarzy, w dolnej części staje się praktycznie trasą gigantową i posiada homologację FIS (średnie nachylenie stoku 18%). W górnej części zlokalizowany jest wyciąg orczykowy (sześcioosobowa gondola) o długości 650 m. Posiada system sztucznego naśnieżania i oświetlenie, dzięki czemu można tu szusować w godzinach wieczornych.

Redakcja poleca

REKLAMA