Nowicki i Nowakowska zaliczyli wpadkę w programie śniadaniowym fot. ONS.pl

Nowakowska i Nowicki żartowali na wizji z chorych na depresję. "Najlepszym lekiem jest oglądanie nas"

W jednym z ostatnich odcinków „Pytania na śniadanie” poruszono temat depresji i leków antydepresyjnych. Prowadzący - Ida Nowakowska i Łukasz Nowicki zaliczyli skandaliczną wpadkę. Nieprzyjemnymi komentarzami zbagatelizowali problem choroby.
/ 04.06.2020 09:39
Nowicki i Nowakowska zaliczyli wpadkę w programie śniadaniowym fot. ONS.pl

Prowadząc programy śniadaniowe na żywo nie jest trudno o zaliczenie wpadki i powiedzenie kilku słów za dużo. Dlatego też prezenterzy, którzy pojawiają się na wizji powinni być szczególnie wyczuleni i do delikatnych tematów, mogących kogoś urazić, podchodzić z odpowiednią ostrożnością.

Najwyraźniej zapomnieli o tym Ida Nowakowska i Łukasz Nowicki. Ich wypowiedzi szybko spotkały się z ogromną krytyką internautów. 

Nowakowska i Nowicki żartują z depresji w „Pytaniu na śniadanie”

W programie poruszono temat rosnącej sprzedaży leków antydepresyjnych, ich działania, skutków ubocznych i odstawiania. W trakcie rozmowy o chorobie, jaką jest depresja Nowicki zdawał się nieco trywializować nie tylko sam przebieg schorzenia, ale też proces jej leczenia. Początkowo wystąpiły problemy techniczne podczas łączenia Skype z psychiatrą, ale gdy już udało się nawiązać połączenie, prowadzący powiedział:

Halo dzień dobry! Pani profesor, bo za chwileczkę będę miał depresję i leki z powodu pani, no błagam!

Głównym punktem wywiadu był fakt, że sprzedaż leków antydepresyjnych i uspokajających w ciągu ostatniego miesiąca zwiększyła się o jedną czwartą w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, w tym czasie Polacy wydali na ten cel 200 mln zł. Prowadzący zadał więc rozmówczyni szereg pytań dotyczących farmakologii w leczeniu depresji. 

Jak mam doła czasami, myślę, że wziąłbym sobie takie lekarstewko i byłbym taki wesoły i szczęśliwy. Świat byłby taki piękny i różowy, ale to chyba nie jest takie oczywiste. Mogą być poważne skutki uboczne? - dopytywał ironicznie Nowicki

Po usłyszeniu od profesor psychiatrii, że leki owszem, mogą mieć pewne skutki uboczne, prowadzący postanowił brnąć w temat dalej i zaczął dopytywać o efekty odstawienia leków, tego, jak przebiega oraz jak leczenie zostaje wdrożone. 

Czy takie leki uzależniają, jak wygląda ich odstawienie? Czy jeśli biorę tabletki przez 20 lat, to 20 tygodni sobie mogę odstawiać? Czy jeśli coś takiego zażyję, to po 15 minut działają, po 15 minutach mam już chęć do życia? - pytał Łukasz, co Ida Nowakowska skwitowała śmiechem

Gdy profesor udzieliła już wyczerpujących odpowiedzi, Nowicki stwierdził, że podzieli się z widzami swoim sposobem na walkę z depresją. 

Proszę państwa, najlepszym lekiem na depresję jest „Pytanie na śniadanie”. Drodzy państwo, starajmy się zażywać tych leków jak najmniej rzeczywiście... Oglądajcie nas, spotykajcie się z najbliższymi. Sport, sport sport! - stwierdził prowadzący

Nowicki przeprasza za wpadkę w „Pytaniu na śniadanie”

Po tym, jak w sieci zawrzało, a internauci i organizacje zajmujące się pomocą osobom chorym na depresję głośno skrytykowały wypowiedzi prowadzących śniadaniówkę, Nowicki postanowił przeprosić, publikując wpis na swoim koncie na Instagramie. 

To nie brak empatii, tylko bezmyślność, za którą przepraszam. Nie jestem zbyt mądry. Ale wyciągnę wnioski z tej sytuacji. Pozostaje mi tylko przeprosić - napisał Nowicki

Z kolei Ida Nowakowska w rozmowie z „Pudelkiem” postanowiła nie wycofywać się z żartów, które poczyniła na wizji i bronić się innymi argumentami. Jej zdaniem drwiący wydźwięk rozmowy miał po prostu poprawić widzom humor. 

Tak jak w każdym programie emitowanym w czasie pandemii, staramy się polepszyć humory, wszystkim telewidzom, którzy oglądają nas w tym trudnym czasie. Taki właśnie miał być ogólny wydźwięk na koniec rozmowy, skierowany do wszystkich telewidzów, a nie tych z depresją. Dostałam sporo wiadomości, w których telewidzowie dziękowali naszej redakcji za poruszenie tego niezwykle ważnego dla nich tematu i zrozumieli, że taki właśnie był wydźwięk tej rozmowy, za co dziękuję. Nie ukrywam, że często dostaję sporo wiadomości prywatnych, szczególnie od młodych osób, które zwracają się do mnie ze swoimi problemami związanymi z depresją - twierdzi celebrytka

Jeśli zauważasz u siebie lub swoich bliskich objawy choroby, skontaktuj się z lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą lub skorzystaj z jednego z poniższych telefonów zaufania. 

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym tel. 116 123
  • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111
  • ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego tel. 800 70 2222 
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01
  • Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48

Zobacz więcej wiadomości z życia gwiazd:
Anna Lewandowska na spacerze z Laurą w pięknym wózku za małą fortunę. Jaki to model?
Blanka Lipińska zdradza szczegóły swojej diety. "Wolę wyglądać, niż być najedzona"
Barbara Kurdej-Szatan mimo ciąży wraca na plan. Ruszają zdjęcia do kolejnych odcinków "M jak miłość"