POLECAMY

Grał w „Panu Tadeuszu”, „Katyniu” czy w „Paniach Dulskich”. Nie żyje wybitny aktor, Władysław Kowalski

Miał 81 lat.
/ 11 miesięcy temu
Grał w „Panu Tadeuszu”, „Katyniu” czy w „Paniach Dulskich”. Nie żyje wybitny aktor, Władysław Kowalski fot. ONS.pl

W wieku 81 lat odszedł wielki aktor teatralny i filmowy, Władysław Kowalski. Był nie tylko doskonały w swoim fachu, lecz także zapisał się na kartach historii jako człowiek oddany pracy i wspaniały ojciec. Dlaczego tak uważamy? Jak wspominają go artyści? W jakich filmach grał Władysław Kowalski?

Władysław Kowalski nie żyje

Informacja o śmierci aktora pojawiła się w niedzielę wieczorem. Smutne wieści przekazał mediom Olgierd Łukaszewicz. Prezes ZASP podkreślił, że Władysław Kowalski był jednym z największych aktorów. Zagrał w sztukach reżyserowanych przez wybitnych reżyserów, a tym samym był skromny i życzliwy.

Żegnamy kogoś, kto jest symbolem epoki, kiedy polska kultura nabrała naprawdę niezwykłego waloru artystycznego, zarówno w teatrze, jak i w filmie - podkreślił Łukaszewicz.

Był artystą teatralnym zawsze młodym duchem, tak młodym, jakim się jest tylko w pierwszych latach zawodu. On taki pozostał do końca - powiedziała Joanna Szczepkowska po śmierci Kowalskiego.

Władysław Kowalski: życie i twórczość

Władysław Kowalski urodził się 24 lutego 1936 w Żurawcach k. Tomaszowa Lubelskiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Z teatrem tym związany był do roku 1960, zarówno z Teatrze Powszechnym, jak i Teatrem Dramatycznym. Ale występował też w filmach i to z nich pamiętamy go najlepiej. Wystąpił m.in. w „Jarzębina czerwona”, „Medium”, „Pan Tadeusz”, „Bogowie”, „Paniach Dulskich”, „Body/Ciało”.

Władysław Kowalski: nie tylko aktor

Pasją zaraził syna, Jakuba Kowalskiego. Ten wygrał zamiast aktorstwa reżyserstwo i... coming out. W 2013 roku aktor wraz z synem wziął udział w akcji „Rodzice, odważcie się mówić” w Kampanii Przeciw Homofobii.

Dlaczego książę William i księżna Kate się rozstali?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)