Monika Jaruzelska w marcu 2018 roku zapowiedziała, że "zamierza wkroczyć na drogę polityczną". Od lat kojarzona z lewicą - za sprawą ojca - dziś zaskakuje wypowiedziami. Choć zamierza wystartować w wyborach samorządowych z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, to niektórym jej poglądom zdecydowanie bliżej do... Prawa i Sprawiedliwości. Jaruzelska udzieliła kontrowersyjnego wywiadu. Zaskoczeniem nie jest jednak sam fakt podjęcia przez Jaruzelską inicjatywy politycznej - to wielu wróżyło jej od dawna, lecz wizja Polski, która jawi się z jej wypowiedzi.
Oczywiście, że nazwisko mi pomaga w pewnych środowiskach, tak samo jak w innych wzbudza nienawiść. Do tego stopnia, że ludzi w ogóle nie interesują moje poglądy, wystarcza im nazwisko
- powiedziała Monika Jaruzelska w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Okazuje się, że poglądy Moniki Jaruzelskiej wcale nie są takie oczywiste. Niektórzy już upatrują w niej potencjalnej kandydatki nie tylko do samorządu Warszawy, ale wróżą jej świetlaną przyszłość w polityce na szczeblu ogólnopolskim.
Bardzo się cieszę, że Monika Jaruzelska, która przecież nie jest liderem żadnej partii politycznej, od razu na starcie ma większy poziom aprobaty niż szefowie partii politycznej
- skomentował Leszek Miller w Popołudniowej rozmowie RMF FM.
Kim jest Monika Jaruzelska?
Monika Jaruzelska jest córką nieżyjącego generała Wojciecha Jaruzelskiego i jego żony Barbary, która była germanistką. Urodziła się w 1963 roku w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również psychologię.
Jest dziennikarką, pisarką, stylistką i projektantką mody. Współtworzyła miesięcznik "Twój Styl", prowadziła audycję w stacji Chilli Zet, a także założyła "Szkołę stylu". W 2013 roku wydała autobiografię "Towarzyszka panienka", która uzyskała status bestsellera. W kolejnych latach napisała jej kontynuacje "Rodzina" (2014 r.) oraz "Oddech" (2015 r.). Uczy studentów SWPS na kierunkach: dziennikarstwo oraz kulturoznawstwo.
Prywatnie Monika Jaruzelska jest matką 14-letniego syna Gustawa.
Właśnie postanowiła wkroczyć do polityki. Będzie kandydować do sejmiku wojewódzkiego.
Dowiedz się, dlaczego poglądy Moniki Jaruzelskiej wzbudzają kontrowersje. Zebraliśmy najciekawsze - i nierzadko najbardziej kontrowersyjne - cytaty z wywiadu dla "Gazety Wyborczej", który ukazał się pod tytułem "Monika Jaruzelska idzie po władzę". Przeczytasz je na kolejnych stronach >>.
Przeczytaj:
Takiego wywiadu Małgorzata Rozenek jeszcze nie udzieliła! Szczerze mówi o aborcji, in vitro i 500+
Maja Bohosiewicz była świadkiem bicia dziecka. W ostrych słowach opisała sytuację na Instagramie: "Publiczny lincz"
Monika Jaruzelska powiedziała m.in. o tym, gdyby miała zagłosować na wprowadzeniem liberalizacji prawa aborcyjnego, to zrobiłaby to, ale z pewną niechęcią.
Gdybym miała decydować, to zagłosowałabym za tym, że jeżeli kobieta nie chce mieć dziecka, to ma możliwość usunięcia ciąży. Ale czułabym się z tym niekomfortowo (...). Dla mnie aborcja po prostu nie jest czymś, co jest OK.
Zadziwiającym dla elektoratu lewicy może być również podejście Moniki Jaruzelskiej do związków homoseksualnych, które chciałby adoptować dziecko.
Uważam, że mniejsze jest cierpienie pary homoseksualnej, która nie może adoptować dziecka, niż dziecka, które zostałoby przez nią adoptowane, a co za tym idzie, narażone na szykany
- stwierdziła.
Wypowiedź Moniki Jaruzelskiej o gospodarce również bardziej by pasowała do przedstawiciela partii liberalnej niż lewicowej.
Są też klasy społeczne, które podnoszą wydajność gospodarczą, dają miejsca pracy, więc to nie jest tak, że można sobie bezkarnie podnosić podatki. Bo to może być zabójcze dla przedsiębiorców, a to przecież oni dają pracę
- powiedziała Monika Jaruzelska w rozmowie z "GW".
Co więcej, Monika Jaruzelska upatruje się ważnej roli kościoła w życiu publicznym. Uważa, że księża powinni łagodzić emocje wokół gorących tematów społeczno-politycznych.
Powinien odgrywać dziś potężną rolę w studzeniu nastrojów
- powiedziała.
Jak sądzicie - Monika Jaruzelska ma szanse, by zaistnieć w polityce?