Twój partner znowu zagadał się z sąsiadką z parteru? Albo od 10 minut z kimś sms-uje, a ty nie wiesz, z kim. W tego typu momentach pewnie sporo z nas mogłoby poczuć małe ukłucie zazdrości. Na szczęście zwykle to uczucie po chwili ustępuje. Co jednak, jeśli twoja zazdrość staje się coraz bardziej intensywna i nie możesz przestać o niej myśleć? Co zrobić, gdy zaczyna wpływać na twój związek?
Czy każdy czuje zazdrość?
Atak tego zielonookiego potwora może być frustrujący. Uczucie zazdrości potrafi też być kłopotliwe i żenujące, bo sprawia, że np. zaczynasz zachowywać się jak nastolatka w szkole. Ale spokojnie – zazdrość to normalne uczucie, które każdy człowiek czasem odczuwa w swoim życiu. Jeśli jesteś z kimś, zależy ci na tej osobie, to naturalne, że w niektórych sytuacjach możesz się poczuć zazdrosna.
Jednak kiedy zaczyna ona nabierać na sile, wpływa na twoją samoocenę i wasz związek – wtedy można się zaniepokoić. Co radzą eksperci i psychoterapeuci par? 5 wskazówek, jak poradzić sobie z zazdrością w zdrowy sposób.
To też może cię zainteresować:10 rzeczy, które każda para powinna choć raz zrobić razemStrefy erogenne mężczyzn? Te 3 magiczne miejsca odmienią wasz seks
1. Nie ignoruj tego uczucia!
Możesz pomyśleć, że najlepszym sposobem poradzenia sobie z zazdrością, jest ignorowanie tych uczuć i ruszenie dalej. Psychoterapeuci ostrzegają jednak przed takim podejściem – w ten sposób zazdrość może przerodzić się w coś toksycznego i być dla ciebie destrukcyjna. Żeby opanować emocje, weź głęboki oddech. Następnie poświęć chwilę, żeby zastanowić się, co dokładnie czujesz w danym momencie. Sprecyzuj te uczucia, lecz ich nie ignoruj.
2. Oddziel się od tych uczuć
Ważne jest, żeby dostrzec, co się z tobą dzieje i nazwać stan, w jakim jesteś. Jednak jest różnica między zauważeniem zazdrości a staniem się nią. Nie pozwól, by te uczucia przejęły nad tobą kontrolę. Psychologowie nazywają to połknięciem przez własne emocje. Oceń, czy możesz coś zrobić z tym, jak się czujesz. Jeśli nie, pozwól zazdrości przeminąć. Nie działa? Zobacz, co jeszcze możesz zrobić na następnej karcie galerii.
3. Odkryj źródło zazdrości
Następnym krokiem jest dowiedzenie się, skąd naprawdę pochodzi twoja zazdrość. Czy wynika z czegoś, co dana osoba zrobiła w przeszłości, czy może uczucia te związane są z twoją niepewnością. Odpowiedzenie sobie na te pytania sprawi, że będziesz w stanie podjąć decyzję – czy działać, a jeśli tak, to jak (nad czym konkretnie możesz popracować). Może np. twój poprzedni partner cię oszukał i obawiasz się, że znowu ci się to przydarzy?
4. Zapisz to!
Stara, dobra metoda - wymaga kawałka papieru i długopisu. Nie smartfona i elektronicznej notatki. To nie działa. Masz to napisać odręcznie. Przelanie na papier tego, co czujesz, może spowolnić zalew negatywnych emocji i pomóc jaśniej myśleć, zanim podejmiesz działania w sprawie uczuć.
5. Porozmawiaj o tym
Gdy już wiesz, co czujesz, znasz źródło swojej zazdrości i uspokoiłaś się, a może nawet trochę zdystansowałaś, poświęć trochę czasu na wyjaśnienia. Usiądź ze swoim partnerem i spokojnie porozmawiajcie. Bądź szczera i otwarta w kwestii tego, co się dzieje w twojej głowie. Poproś swoją połówkę o wyrozumiałość i pomoc w przejściu przez to (niech się wstrzyma z krytyką). Podczas takie rozmowy twój partner może cię zaskoczyć, bo okaże się, że on też bywa o ciebie zazdrosny ;-).