Zauroczenie łatwo pomylić z miłością. Na czym polega różnica?

zakochana para fot. Adobe Stock
Zauroczenie i miłość to dwa cudowne uczucia, które jednak często ze sobą mylimy. Jeśli więc na jego widok serce bije ci mocniej, sprawdź, co to naprawdę może oznaczać.
/ 21.05.2018 23:26
zakochana para fot. Adobe Stock

To miłość czy tylko zauroczenie? - zastanawiamy się często, analizując swoje uczucia w stosunku do bliskiej nam osoby. Ale choć obydwa te stany uczuciowe są mocno nacechowane licznymi emocjami, to odmienności są jednak bardzo wyraźne. Na czym polegają?

Gdy kochasz za mocno - jak zaborcza miłość niszczy związek?

Zauroczenie nakłada klapki na oczy

Jest to pierwszy etap relacji w związku, czyli czas, kiedy dopiero poznajemy drugą osobę. Niewiele jeszcze o niej wiemy, nie mamy wielu wspólnych doświadczeń, ale sama myśl o niej wprawia nas w euforię i czujemy się w jej towarzystwie wspaniale. W tym stanie wierzymy, że nasz wybranek jest kimś cudownym, wyjątkowym, idealnym pod każdym względem. Nie dostrzegamy jego wad, koncentrujemy się wyłącznie na zaletach.

Miłość nie zaślepia

W miłości, która pojawia się dopiero z upływem czasu, nasz sposób postrzegania drugiej osoby jest bardziej realistyczny i wyważony. Lepiej już ją bowiem znamy, mieliśmy okazje przekonać się także o jej słabszych stronach, więc przestajemy na nią patrzeć przez różowe okulary i odzyskujemy zdolność do obiektywnych ocen. Wiemy np., że ukochany  jest niezbyt zaradny czy lubi bałaganić, jednak miłość sprawia, że akceptujemy go takim, jakim jest, razem z jego negatywnymi cechami.

Zauroczenie zawsze przemija

Oszołomienie i euforia odpowiedzialne za idealizowanie partnera w początkowej fazie związku nie mogą trwać zbyt długo.  Mózg, w którym w skutek produkcji rozmaitych substancji chemicznych rodzą się te emocje,  musi bowiem odpocząć i wrócić w końcu do normalnego funkcjonowania. Dlatego też zwykle po dwóch-czterech miesiącach znajomość albo się kończy, albo wkracza w kolejny etap, jakim jest właśnie miłość.

Miłość może trwać aż po grób

A to oznacza, że tym uczuciem można cieszyć się nawet przez całe życie. Oczywiście w tym czasie miłość stale się zmienia i dojrzewa, ale tym, co jest dla niej typowe, to wytworzenie się stałej i stabilnej  więzi uczuciowej z ukochaną osobą. Nie oznacza to niestety, że nawet największa miłość nie może się kiedyś skończyć. Wiele związków, nawet bardzo udanych na początku, z czasem się rozpada. Jeśli jednak partnerzy dbają o swoją relację (np. dają sobie czułość, swobodę, pielęgnują wspólne pasje), to uczucie miłości, które kiedyś ich połączyło, nie przemija.

Czytaj też:
Czy jesteś uzależniona od zauroczenia? - psychotest
Wasze pikantne historie: Niespodziewane zauroczenie
 

Redakcja poleca

REKLAMA