Stalking – co to jest i jakie formy przybiera?

Czym jest stalking?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Uporczywe, powtarzające się z nasiloną siłą nękanie drugiej osoby naruszające jej prywatność czy też wzbudzanie uzasadnionymi okolicznościami poczucie zagrożenia stało się podstawą do stworzenia regulacji prawnej zwanej stalkingiem. Jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy, jeśli staniesz się ofiarą stalkingu? Co grozi sprawcy stalkingu?
/ 15.01.2019 13:29
Czym jest stalking?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Co to jest stalking?

Stalking to uporczywe nękanie.

Polega na długotrwałym działaniu wymierzonym przeciwko osobie, którą sprawca chce upokorzyć. Stalking przybiera różne formy, np.:

  • rozpowszechnianie plotek i oszczerstw,
  • głuche telefony, niechciane sms-y, e-maile, listy,
  • groźby, śledzenie, szantaż,
  • wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody, 
  • niechciane robienie zdjęć,
  • niepożądany dotyk.

Problemy ofiary stalkingu

Ofiara stalkingu w związku z nękaniem ma często problemy emocjonalne. Nie czuje się bezpieczna, boi się wychodzić z domu, ma słabą koncentrację, niekiedy jest podirytowana, zła lub nawet agresywna.Czasem poszkodowany zmaga się także z problemami natury psychicznej – ma urojenia, ataki paniki, a nawet myśli samobójcze.

Prawo karne a stalking

„Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat” – taki zapis znajdziemy w art. 190a Kodeksu Karnego.

Ponadto, jeśli ofiara stalkingu targnie się na swoje życie, sprawcy grozi nawet do 10 lat więzienia.

Jak rodzi się stalking?

Stalking to przestępstwo popełniane najczęściej pod wpływem uczuć. Dziewczyna lub chłopak nie mogą sobie poradzić z zakończeniem związku przez drugą osobę. Myślą, że pod wpływem zastraszania, zasypywania SMS-ami czy gróźb były partner do nich wróci. W tym wypadku uczucie przeradza się w obsesję i staje się niebezpieczne.

Innym powodem stalkingu może być zazdrość, np. o wyniki w pracy. Tutaj sprawca przykładowo szantażuje ofiarę – jeśli zrezygnuje ze swojego stanowiska, ten da mu spokój.Częstym przypadkiem jest także oczernianie w internecie i wykorzystywanie czyjegoś wizerunku w celu ośmieszenia czy upokorzenia.

Gdzie szukać pomocy?

Nie daj się zastraszyć i nie ukrywaj problemu. Zgłoś sprawę na policję, poinformuj także bliskich o zaistniałej sytuacji.Prawo jest po twojej stronie. Sąd wymierzy sprawcy odpowiednią karę. Twój prześladowca może zostać zmuszony do zapłaty za wyrządzone krzywdy oraz dostać zakaz zbliżania się do ciebie.

Redakcja poleca

REKLAMA