Selfie - co zdjęcia pary o niej mówią?

Selfie - co zdjęcia pary o niej mówią? fot. Fotolia
Według badań pary, które zamieszczają dużo selfie, wcale nie są takie szczęśliwe, na jakie wyglądają...
/ 09.02.2017 14:03
Selfie - co zdjęcia pary o niej mówią? fot. Fotolia

Są pary, dla których życie bez wspólnego selfie, nie ma żadnego sensu. Przynajmniej taki wniosek można wyciągnąć na podstawie liczby zdjęć, które wrzucają na swój profil. Miliony fotek, na których się całują, obejmują czy patrzą na siebie rozanielonym wzrokiem, często podczas rutynowych czynności takich jak prasowanie, zmywanie naczyń czy jazda busem (w końcu każdy powód, żeby obwieścić światu o swoim gorejącym uczuciu i szczęściu jest dobry) niestety nie świadczą o tym, że stanowią dobrze dobraną parę...

Selca, czyli nowy rodzaj selfie. Na czym polega?

Im więcej selfie, tym gorszy związek

Seksuolog Nikki Goldstein przeprowadził badanie, które wykazało, że pary publikujące na portalach społecznościowych setki uroczych selfie próbują za ich pomocą poczuć się lepiej w mało zadowalającej je relacji. Zdaniem naukowca liczą na "polubienia", które dają im nadzieję, że ich związek nie jest skazany na rozpad.

Osoby, które zamieszczają najwięcej zdjęć, najczęściej poszukują potwierdzenia i akceptacji własnego związku ze strony innych ludzi na portalach społecznościowych. Polubienia i komentarze są formą akceptacji, i jeśli jedna osoba cierpi, właśnie tam szuka pocieszenia - uzależnia to nie od partnera, ale od tego, co sądzą inni ludzie – komentuje Goldstein.

Selfie jako forma kontroli

Wspólne zdjęcia wrzucane są na profil najczęściej z inicjatywy twojego partnera? Zastanów się, czy przypadkiem nie jest o ciebie zbyt zazdrosny. Naukowiec uważa, że strona, która często zamieszcza fotki z drugą połową, robi to, aby ją kontrolować. Wydaje jej się, że dzięki romantycznym selfie redukuje liczbę potencjalnych konkurentów. Mało kto wykaże zainteresowanie osobą, która wygląda na zdjęciu z partnerem na w pełni usatysfakcjonowaną ze swojego związku.

Jak rozpoznać chorobliwą zazdrość?

Okazuje się, że selfie, które wiele par robi na potęgę, nie jest świadectwem szczęścia w związku, lecz jego braku. Co ciekawe, to nie pierwsze badanie na temat tego typu zdjęć, które przynosi tak mało optymistyczne wyniki. Wcześniej naukowcy z Brunel University wykazali, że osoby, które często zamieszczały na portalach społecznościowych posty na temat swoich zadowalających relacji z drugą połową, zazwyczaj miały bardzo niskie poczucie własnej wartości.

Redakcja poleca

REKLAMA