Mężczyźni wybierają kobiety podobne do swoich matek

Liczne badania wykazały, że mężczyźni poznając kobiety, instynktownie szukają takiej, która w jakimś stopniu przypomina im matkę. Nie chodzi tu o wygląd, a raczej o cechy charakteru, temperament i światopogląd.

Liczne badania wykazały, że mężczyźni poznając kobiety, instynktownie szukają takiej, która w jakimś stopniu przypomina im matkę. Nie chodzi tu o wygląd, a raczej o cechy charakteru, temperament i światopogląd.

Mężczyźni wybierają kobiety podobne do swoich matek

Fot. Depositphotos

To w jakim stopniu mężczyzna będzie szukał partnerki podobnej do matki, zależy od relacji jakie są między nimi. Jeśli facet ma dobre wspomnienia z dzieciństwa, to prawdopodobieństwo szukania partnerek do niej podobnych się zwiększa. Mama stanowi pewien ideał, wzór, do którego będzie porównywać wszystkie inne kobiety.

Psychologowie twierdzą, że nie ma w tym nic odkrywczego. Matka jest pierwszą i najważniejszą kobietą w życiu mężczyzny. Ona wychowuje, uczy i pokazuje swoim zachowaniem, jak kobieta „powinna się zachowywać” i co świadczy o jej wartości. Jeśli udaje jej się z powodzeniem łączyć pracę zawodową z wzorowym prowadzeniem domu i wychowywaniem garstki dzieci, to w dorosłości mężczyzna będzie szukał równie zorganizowanej, gospodarnej i troskliwej partnerki.

Może cię to zainteresować: Nie chcę już być jego mamą!

Psychologowie twierdzą, że mężczyźni dziedziczą emocjonalność po matce, dlatego zawsze będą silnie z nią związani. Okazuje się nawet, że powielają w partnerkach nie tylko te dobre modele zachowań matek. Mężczyźni, których mamy były krytyczne, rządzące, zdystansowane, chłodne w okazywaniu uczuć, nieświadomie mogą wybierać takie same kobiety na żony. Instynktownie będą powielać znajome schematy, które funkcjonowały w domu rodzinnym przez wiele lat.

 

Patrząc na kilka sławnych par, to w twierdzeniu, że mężczyźni wybierają partnerki podobne do swoich matek, jest trochę prawdy. Na przykład Kate Middleton – żona księcia Williama – swoim stylem i zachowaniem przypomina trochę księżną Dianę.

Mężczyźni wybierają kobiety podobne do swoich matek

Fot. celebratiesonlimelight.blogspot.com

Tylko czy gdyby żyła Lady Di, polubiłaby synową? Bo jeśli wierzyć tym badaniom, to skąd bierze się konflikt „świekra (matka męża) kontra synowa”? Skoro są tak do siebie podobne, to przecież powinny się lubić, rozumieć i mieć podobne zdanie w większości spraw! A w rzeczywistości teściowa uważa zwykle, że synowa nie jest dość dobra dla jej syna. Jej serce rozdziera się, kiedy musi oddać ukochanego synka wrednej, nic nieumiejącej zrobić, leniwej i próżnej synowej. Ta zaś matkę męża traktuje jak przemądrzałą, irytującą, wtrącającą się w nieswoje sprawy starą jędzę.

Zobacz też: Sposoby na trudną teściową

Ktoś kiedyś powiedział: „Jeśli chcesz wiedzieć jaka jesteś, przejrzyj się w oczach teściowej jak w zwierciadle, a dużo dowiesz o sobie i swoim mężczyźnie”. Jeśli miałaby to być prawda, to pewnie część kobiet nie chciałaby być żonami swoich mężów. A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jesteście podobne do swoich teściowych?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 miesiące temu
Kobieta najczęściej może na dwa sposoby przypominać matkę. Od miękkiej strony lub/i od twardej strony (animusa). Taki wybór choć instynktowny może rodzić kompleksy u mężczyzny- zwłaszcza jak byłą silna matka. Taki związek będzie mieć dużo namiętności pozytywnej ale i negatywnej. Można też wybierać żonę podobną do siebie. Wtedy mamy więcej zrozumienia ale mniej marzeń i snów. Można też żonę wybrać podobną do ojca, wtedy urodzi nam się żołnierz :-D
/rok temu
Zarówno komentarze czytelniczek nietrafione, jak i artykuł nie do końca. Jestem mężczyzną i napiszę to wprost: mężczyźni pragną wiązać się z kobietami, które właśnie z wyglądu są podobne do ich matek. Być może z charakteru, z usposobienia - też. Ale przede wszystkim: z wyglądu. ...A komentującej tu, "wszechwiedzącej" ;) (lecz w rzeczywistości: nie mającej o tych sprawach najwidoczniej zielonego nawet pojęcia) czytelniczce o podpisie "damama" - odpowiem tak: Ja się w ogóle z Panią nie zgadzam :-). Bo, o ile mężczyźni szukają żon podobnych do swoich matek, o tyle kobiet szukających mężczyzn podobnych do swoich ojców - jakoś sobie nie wyobrażam. Weźmy na tapetę wymiar seksu?? Przykład - to własny ojciec?? No chyba, że chodzi o majsterkowanie, zamiłowanie do bycia solidnym i zdolności organizacyjne w prowadzeniu gospodarstwa.
/3 lata temu
może nie szukają podobnych partnerek ale mogą przekładać relacje ( w sensie zachowanie, odzywanie się) jakie panowały na linii syn-matka na syn-żona. Coś o tym wiem niestety.
POKAŻ KOMENTARZE (1)