Rozwód a dziecko

Jak rozwód rodziców wpływa na dziecko?

Rozwód rodziców to dla dzieci piętno, które wpływa na ich psychikę i zdrowie. Rozstanie mamy i taty powoduje często u maluchów regres w rozwoju, a u starszych wzmaga poczucie lęku i obniża poczucie własnej wartości. Dorośli z rozbitych rodzin nierzadko cierpią z powodu fobii, zaburzeń seksualnych czy depresji.
/ 10.07.2012 13:55
Rozwód a dziecko

Śmierć lepsza niż rozwód?

Dzieciom łatwiej jest pogodzić się ze śmiercią jednego z rodziców niż z rozwodem. Śmierć rodzica jest nieodwołalna i nie pozostawia wątpliwości, dlatego łatwiej jest się z nią pogodzić. Natomiast rozwód rodziców to otwarta i wciąż rozdrapywana rana.

Dla dziecka oznacza to załamanie się fundamentu, na którym dotychczas budowało swoją tożsamość, czuje się oszukane i bardzo samotne. Wiele czasu i wysiłku będzie go kosztowało stworzenie nowego systemu wartości, odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i wiary w ludzi. Według statystyk, uda się to jednemu na dziesięcioro dzieci.

Jak żyje się dzieciom z rozbitych rodzin?

Rozwód rodziców to dla dzieci piętno na całe życie, piętno, które zbiera swoje żniwa także w kolejnych pokoleniach. Dzieci z rozbitych rodzin wcześniej przechodzą inicjację seksualną, mają problemy z tworzeniem związków, dwukrotnie częściej się rozwodzą, zataczając tym samym błędne koło.

  • 85% przestępstw kryminalnych popełnianych jest przez dzieci z rozbitych rodzin;
  • 80% seryjnych morderców pochodzi z rozbitych rodzin;
  • 80% pacjentów szpitali psychiatrycznych to dzieci, których rodzice się rozwiedli;
  • 75% samobójców to dzieci z rozbitych rodzin;
  • 75% osób uzależnionych od narkotyków to dzieci z rozbitych rodzin;
  • 80% gwałcicieli powodowanych przeniesionym gniewem pochodzi z rozbitych rodzin;
  • 71% dzieci, które porzucają szkołę, pochodzi z rozbitych rodzin.

Zobacz też: Jak rozwód wpływa na życie?

 Wpływ rozwodu na zdrowie i psychikę dziecka

U małych dzieci częstym skutkiem rozwodu rodziców jest regres w rozwoju, np. dziecko przestaje mówić lub chodzić, zaczyna się jąkać.

U starszych dzieci następuje znaczne pogorszenie wyników w nauce, częściej zapadają na różne choroby, żyją w ciągłym lęku i poczuciu winy, mają zaniżone poczucie własnej wartości, są częstymi ofiarami wypadków, nadużywają alkoholu, mają problemy z odraczaniem satysfakcji oraz hamowaniem agresji.

W dorosłym życiu cierpią z powodu depresji, fobii, zaburzeń seksualnych, nierzadko rozwijają zaburzenia na tle osobowościowym.

Zobacz też: Mediacje rodzinne, kiedy są potrzebne?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/07.05.2015 11:21
W takich sytuacjach zawsze warto minimalizować straty powstające u dziecka. To powinno być priorytetem dla osób rozwodzących się. Tutaj można również przeczytać wartościową poradę psychologa, na ten temat: http://centrum-probalans.pl/gdy-rodzice-sie-rozstaja-pomoc-psychologa-dzieciecego-rodzinnego/
/21.12.2014 17:02
Czy to jest żart? To jest niedopuszczalne. Moim zdaniem w ogóle jest to źle ujęte. Rozbite rodziny? No błagam.. To lepiej by dziecko wychowywało się w patologii gdy ojciec bije i gwałci żone? Wówczas to dziecko nie wyrośnie na morderce i gwałciciela bo nie pochodzi z rozbitej rodziny? Rozumiem, że rodzina stanowi niejako fundament i ostoje ale tylko i wyłącznie wtedy gdy jest to przykładna rodzina. Rozwody to moim zdaniem coś niewymownie dobrego. Lepiej rozstać się i ułożyć sobie powtórnie życie niż do końca dni męczyć się z osobą, której się nienawidzi.