fot. Fotolia
Życie we dwoje nie zawsze usłane jest płatkami róż. Na każdym etapie związku pojawiają się trudności. Jeżeli jednak partnerzy wspierają się i wzajemnie rozumieją, mogą je pokonać. Czynne słuchanie pomaga budować porozumienie, które umacnia związek!
Czym jest czynne słuchanie?
Czynne słuchanie to forma odpowiedzi na wypowiedzi partnera, która wspiera proces komunikacji przez to, że pozbawiona jest oceniania, krytykowania, robienia wyrzutów oraz dyktowania. Umożliwia utrzymywanie bliskich i żywych stosunków. Ułatwia dzielenie się wrażeniami, przemyśleniami i problemami.
To, w jaki sposób partnerzy ze sobą rozmawiają, jakich używają słów mówi wiele o ich wzajemnych relacjach. Niestety zdarza się, że osoby w parach tworzą bardziej układ niż związek. Wtedy dzielą się obowiązkami, razem odwiedzają znajomych, jednak w ich wspólnych relacjach brakuje przestrzeni na szczere wyznania, na rozmowę o tym, co martwi, niepokoi.
Tymczasem to, jak reagujemy na wiadomości np. o niepowodzeniach partnera jest dla związku kluczowe. Właśnie w takich sytuacjach ukochana osoba najbardziej nas potrzebuje, chociaż z pozoru może wydawać się, że wszystko jest w porządku.
Jak słuchać czynnie?
Komunikacja między osobami jest procesem, w których nadawca stara się wyrazić słowami to, o czym myśli, co czuje, a odbiorca próbuje odszyfrować tę wiadomość i właściwie ją zrozumieć. Tylko pozornie jest to proste.
W rzeczywistości, często dochodzi do nieporozumień. Dlaczego? Reagujemy stereotypowo bądź nawykowo na komunikaty partnera, nie słuchając, co tak naprawdę stara się zakomunikować. Jak to zmienić? Jak pomóc ukochanej osobie dzielić się odczuciami?
Metoda aktywnego, czynnego słuchania opiera się przede wszystkim na unikaniu nadinterpretacji. Staramy się zrozumieć, co partner stara się wyrazić słowami i zachęcić go do zwierzeń. W trakcie rozmowy odpowiadamy za każdym razem tak, żeby upewnić się, czy dobrze zrozumieliśmy wypowiedź partnera.
Dlatego, kiedy stwierdzi np. „Było dziś okropnie w pracy”, zamiast odpowiadać: „Znowu?” (ocena, zawstydzanie) albo „Nie marudź, lepiej zjedz zupę” (banalizowanie, odciągnie uwagi), pokaż, że go słuchasz i powiedz: „To brzmi, jakby przydarzyła Ci się dziś w pracy nieprzyjemna sytuacja?”.
fot. Fotolia
W ten sposób zachęcasz partnera, żeby podzielił się z tobą swoimi przeżyciami. W momencie, kiedy mówi postaraj się zobaczyć świat jego oczami, przesiąść się na jego miejsce. Należy oprzeć się pokusie opowiadania o sobie, o swoich przeżyciach i zrezygnować z wypowiedzi typu „ja”! Tylko wtedy będziesz w stanie rozszyfrować i zrozumieć myśli i uczucia ukochanej osoby.
Czy to znaczy, że czynne słuchanie wymaga od odbiorcy zupełnego ukrywania własnych myśli, ocen i uczuć? Dokładnie! Czynne słuchanie jest przede wszystkim sprawdzeniem poprawności swojego słuchania.
Przeanalizujmy jeszcze taki przykład – ukochana osoba mówi: „Kochanie, co robisz, kiedy ktoś w pracy z tobą flirtuje?”. Odpowiadając na to pytanie, prawdopodobnie zaczniesz mówić o sobie i swojej postawie. W ten sposób nie przekonasz się, co tak naprawdę próbuje opowiedzieć ci partner. Oto przykłady jeszcze innych błędnych odpowiedzi:
- „Czyżbyś miał romans?” – zawstydzanie, ośmieszanie
- „Dlaczego nie zaprosisz tej koleżanki do nas?” – dyktowanie rozwiązania
- „Ja mam nadzieję, że ty nic nie robisz w takiej sytuacji?” – moralizowanie, perswadowanie
- „ Jesteś już w domu, po prostu o tym nie myśl” – banalizowanie, odciąganie uwagi
Chcąc sprawdzić, czy rozumiesz właściwie sens pytania wyraź to wprost: „To brzmi, jakbyś zastanawiał się, jak zareagować na flirt?”. Dzięki temu, twój partner, zachęcony tym, że go nie oceniasz ani nie wyśmiewasz opowie, co się stało, co go niepokoi.
fot. Fotolia
Warunki czynnego słuchania
Aktywne słuchanie to nie technika manipulacji partnerem, tylko metoda unikania nieporozumień. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby pouczać, oceniać, uspokajać albo dyktować rozwiązania, podczas gdy często wystarczy posłuchać ukochaną osobę ze zrozumieniem. Czynne słuchanie, żeby było skuteczne wymaga jednak spełnienia pewnych warunków:
1. Musicie znaleźć czas na słuchanie.
2. Nie możecie obawiać się uzewnętrznienia emocji.
3. Musicie być gotowi zaakceptować różnicę zdań oraz to, że jesteście odrębnymi osobami.
Wiele osób jest zdania, że mogą uwolnić się od swoich emocji, jeśli je stłumią, gdy zaczną myśleć o czymś innym. W rzeczywistości nic tak nie pomaga pozbyć się niepokojących uczuć, jak wyjawienie ich bliskiej osobie.
Zobacz także
10 oznak, że jesteś w związku idealnym!
Chcesz uratować związek? Przyjrzyj się temu, jak ze sobą rozmawiacie
Kryzys w związku - po ilu latach?