Jak się zachować?
Gdy usłyszymy komplement, zachowujmy się naturalnie. Pamiętajmy, że osoba, która wygłasza komplement, ma na celu sprawienie nam przyjemności.
Najlepszą reakcją na miłe słowa jest więc uśmiech i grzeczne „dziękuję”.
Dzięki takiemu zachowaniu osoba, która obdarzyła nas komplementem, czuje, że sprawiła nam radość. W dobrym tonie jest też odwzajemnienie komplementu – jeżeli nie od razu, to przy okazji następnego spotkania.
Jakie błędy popełniamy?
Słysząc miły komplement, często czerwienimy się i zaczynamy zaprzeczać. Tłumaczymy, że pochwalona sukienka została kupiona za marne grosze, nasza fryzura jest dziś wyjątkowo nieudana, a sukcesy w pracy to czysty przypadek. Takie zachowanie jest nie na miejscu, gdyż osoba, która wygłasza komplement, czuje się speszona, albo wydaje jej się, że gdy zaprzeczamy, liczymy na dalsze pochwały.
Nie doceniając miłych słów, krzywdzimy też siebie, gdyż komplement powinien podbudować nasze poczucie własnej wartości. Dzięki niemu czujemy się docenieni i jesteśmy z siebie dumni. Poza tym, jeżeli będziemy ciągle zaprzeczać pochwałom, inni mogą pomyśleć, że faktycznie nie ma w nas nic, co warto doceniać. A przecież każdy z nas jest wyjątkowy i wszyscy zasługujemy na pochwały!
Co zrobić, gdy komplement wydaje się nieszczery?
Czasami zdarza się, że komplement wydaje nam się nieszczery, na wyrost lub jest formą przekupstwa. Chociaż takie komplementy zdarzają się rzadko, to jednak czasami możemy się z nimi spotkać. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? To samo, co w przypadku szczerego komplementu – uśmiechnąć się i podziękować.
Jeżeli ktoś komplementuje nasze włosy, których szczerze nie lubimy, możemy po prostu powiedzieć, że bardzo nam miło usłyszeć taki komplement, bo może teraz spojrzymy na nielubianą fryzurę bardziej przychylnie.
Nie zapominajmy, że komplementy mają tę cudowną właściwość, że leczą z kompleksów.
Jeżeli wydaje nam się, że komplement jest formą przekupstwa, również należy za niego podziękować, gdyż wymaga tego od nas dobre wychowanie. Powinniśmy jednak zapamiętać tę sytuację i jeżeli takie zachowanie będzie się powtarzać, może to świadczyć o tym, że osoba komplementująca nas jest w stosunku do nas nieszczera i nie warto powierzać jej na przykład ważnych tajemnic.
Zobacz też: Jakie emocje wyraża twarz?
Nieudane komplementy – co robić?
Może się zdarzyć, że pomimo dobrych chęci, osoba, która nas komplementuje, popełni gafę. Kiedy słyszymy, że mamy bardzo mało widocznych zmarszczek, czy że w naszym wieku tak ciężko schudnąć, a nam się to udało, bardzo trudno potraktować takie słowa jako komplement. Powinniśmy jednak docenić, że nasz rozmówca chciał sprawić nam przyjemność i mimo wszystko podziękować.
Postarajmy się dostrzec w komplemencie dobre strony i puśćmy w niepamięć nie najlepiej dobrane słowa. Przecież jesteśmy świadomi, że naszemu rozmówcy chodziło o to, żeby zrobić nam przyjemność, docenić nas, a nie sprawić przykrość.
Zobacz też: O czym lubią rozmawiać mężczyźni, a o czym kobiety?