Czym jest przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci?

Na jakie odszkdoowanie może liczyć pacjent, który uległ zakażeniu szpitalnemu?/ fot. Fotolia
Przyjazny pokój przesłuchań został stworzony dla młodych świadków – dzieci, które doświadczyły przemocy w rodzinie lub przemocy seksualnej, a nie ukończyły jeszcze 15 roku życia i nie muszą być przesłuchiwane na sali sądowej, ale w komfortowych warunkach. Jak wygląda przesłuchanie dziecka w przyjaznym pokoju przesłuchań? Kto oprócz dziecka uczestniczy w takim przesłuchaniu? W co powinien być wyposażony przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci?
/ 19.03.2012 12:07
Na jakie odszkdoowanie może liczyć pacjent, który uległ zakażeniu szpitalnemu?/ fot. Fotolia

Kto może być przesłuchany w przyjaznym pokoju przesłuchań?

Dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia i jako świadkowie w sprawie powinny zeznawać, a doświadczyły w swoim życiu przemocy seksualnej, lub przemocy w rodzinie, mogą skorzystać z możliwości przesłuchania w specjalnym pokoju, przeznaczonym do przesłuchań dzieci, nazywanym – przyjaznym pokojem przesłuchań. Tego typu pomieszczenie znajdują się najczęściej przy komendach policji, sądach, czy centrach pomocy rodzinie. Listę przyjaznych pokojów można znaleźć na stronie: www.dzieckoswiadek.pl

Zasady przesłuchania dziecka

Przesłuchanie dziecka w przyjaznym pokoju powinno odbyć się z inicjatywy prokuratora, jednakże wniosek może złożyć również jego rodzic czy opiekun. Dziecko w danej sprawie może zostać przesłuchane tylko jeden raz, chyba, że w toku sprawy pojawią się zupełnie nowe okoliczności, lub oskarżony w czasie pierwszego przesłuchania nie miał adwokata. Ponadto przesłuchanie dziecka dokonuje bezpośrednio sędzia prowadzący sprawę. W przesłuchaniu bierze udział także psycholog, który ma za zadanie pomóc dziecku w czasie rozmowy, a także ocenić jego stan emocjonalny.

Czytaj także: Przemoc seksualna wobec dziecka

Jak wygląda przyjazny pokój przesłuchań?

Przyjazny pokój przesłuchań jest pomieszczeniem przystosowanym do przesłuchania dzieci, które doświadczyły przemocy w swoim życiu. Głównym założeniem przesłuchań w takim miejscu jest umożliwienie zwiększenie komfortu osoby przesłuchiwanej, czyli dziecka.

Przyjazny pokój składa się z dwóch pomieszczeń – w jednym z nich znajdują się mikrofon, kamera, oraz lustro weneckie, a także wszelkiego rodzaju przybory, zabawki, a także meble przystosowane do  potrzeb dziecka. Przebywają w nim: przesłuchiwane dziecko, sędzia oraz psycholog. Natomiast w drugim pomieszczeniu przesłuchaniu przysłuchują się rodzice dziecka, opiekunowie, prokurator, adwokat, a także protokolant.

Całość przesłuchania jest nagrywana i zapisywana na odpowiednim sprzęcie. Przyjazny pokój przesłuchań ma ułatwić doświadczonemu dziecku odpowiedniego komfortu rozmowy z sędzią, dlatego na terenie pokoju nie mogą znajdować się żadne postronne osoby, a sam wygląd pokoju ma za zadanie nastrajać pozytywnie dziecko do kontaktu ze sprawą.

Czytaj także: Strach ma wielkie oczy, czyli wizyta u psychoterapeuty

Źródło: materiały Fundacji Dzieci Niczyje

Redakcja poleca

REKLAMA