Jak powiedzieć rodzicom, że jestem gejem?

Od niedawna mieszkam ze swoim chłopakiem. Moi rodzice nie wiedzą, że jestem gejem. Jak im o tym powiedzieć? Zapytaliśmy psychoterapeutkę Monikę Wysotę!
/ 06.08.2014 13:26

gej

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Mam na imię Dawid, mam 23 lata i jestem gejem. Od 1,5 roku mieszkam ze swoim chłopakiem w dużym mieście. Moi rodzice nic nie wiedzą o moim związku. Zastanawiam się, czy i jak im to powiedzieć?

Mama i tata mieszkają w naszym rodzinnym miasteczku. Ja wyjechałem z niego kilka lat temu na studia. Mimo to mam z rodzicami dość dobry kontakt – głównie telefoniczny. Z powodu dość sporej odległości, jaka nas dzieli, odwiedzam ich 3-4 razy w roku. Rodzice od jakiegoś czasu wciąż pytają, czy mam dziewczynę, a ja nie mam odwagi powiedzieć im prawdy… Boję się, jak zareagują i czy zaakceptują mój wybór. Dodam jeszcze, że jestem jedynakiem.

Czy powinienem powiedzieć im prawdę? Jak to zrobić: przez telefon czy pojechać do domu i wtedy z nimi porozmawiać? A może od razu przedstawić im mojego chłopaka? Jakich słów użyć, przekazując taką informację?

Zobacz też: Jestem gejem/lesbijką. Czy nadal mnie kochasz?

Na pytanie odpowiada psycholog, psychoterapeuta Monika Wysota:

Przekazanie przez dziecko takiej informacji rodzicom nie jest łatwe. Jednak w końcu i tak trzeba będzie to zrobić, ukrywanie tej informacji przez całe życie nie będzie raczej możliwe. Pana rodzice i tak już dopytują o to, czy ma Pan dziewczynę. Są zainteresowani Pana życiem uczuciowym.

Rozmowa na ten temat powinna odbyć się w cztery oczy, nie przez telefon. Powinien Pan pojechać do domu i porozmawiać o tym z rodzicami. Na początku prawdopodobnie będą zaskoczeni, zdenerwowani, będą starali się podważyć to, co Pan mówi i przekonać Pana, że nie jest tak jak Pan twierdzi. Być może pojawi się również pomysł, żeby poszedł Pan do psychologa i o tym porozmawiał. Tak zdarza się bardzo często, ponieważ te informacje nie są łatwe do zaakceptowania, są dla rodziców trudne.

W Pana przypadku mogą być szczególnie trudne, gdyż jest Pan jedynakiem. Posiadanie przez Pana partnera a nie partnerki wiąże się z tym, że Pana rodzice nigdy nie będą mieli wnuków. Nadmienia Pan jednak, że ma Pan dobry kontakt ze swoimi rodzicami, dlatego też myślę, że Pana rodzice w końcu zaakceptują Pana decyzję, Pana wybór i Pana chłopaka. Jednak na to pewnie będą potrzebowali trochę czasu. Proszę im dać ten czas.

Zobacz też: Osoby homoseksualne w wieku średnim i podeszłym – jak są traktowane?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/12.12.2018 09:24
Ja przez 13 lat byłem homofobem i chciałem zmienić swoją orientację. Dopiero 1,5 roku temu w końcu zaakceptowałem swój homoseksualizm i nagrałem swoją historię w której opowoiadam jak odnalazłem drogę do życia w zgodzie z samym sobą: https://youtu.be/y9lypcB3MrM
/02.09.2016 18:47
a) może nie należy od razu uświadamiać tego zszokowanemu rodzicowi, ale wbrew słowom autorki, bycie gejem NIE oznacza, że rodzice nie będą nigdy mieć wnuków b) rodzice nie mają uszanować Twojej "decyzji i wyboru", tylko to kim jesteś, zaakceptować Ciebie i Twoją wrodzoną naturę
/08.03.2016 23:49
Mam taka sama sytylacje z moja dziewczyna jestesmy razem od roku, jestesmy szczesliwe, ale nie wiemy jak jej rodzice to Aakceptuj czy warto im powiedziec prosze o odp. Moje gg 26358098 . Pomocy
POKAŻ KOMENTARZE (4)