Jak powiedzieć rodzicom, że jestem gejem?

Od niedawna mieszkam ze swoim chłopakiem. Moi rodzice nie wiedzą, że jestem gejem. Jak im o tym powiedzieć? Zapytaliśmy psychoterapeutkę Monikę Wysotę!
/ 06.08.2014 13:26

gej

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Mam na imię Dawid, mam 23 lata i jestem gejem. Od 1,5 roku mieszkam ze swoim chłopakiem w dużym mieście. Moi rodzice nic nie wiedzą o moim związku. Zastanawiam się, czy i jak im to powiedzieć?

Mama i tata mieszkają w naszym rodzinnym miasteczku. Ja wyjechałem z niego kilka lat temu na studia. Mimo to mam z rodzicami dość dobry kontakt – głównie telefoniczny. Z powodu dość sporej odległości, jaka nas dzieli, odwiedzam ich 3-4 razy w roku. Rodzice od jakiegoś czasu wciąż pytają, czy mam dziewczynę, a ja nie mam odwagi powiedzieć im prawdy… Boję się, jak zareagują i czy zaakceptują mój wybór. Dodam jeszcze, że jestem jedynakiem.

Czy powinienem powiedzieć im prawdę? Jak to zrobić: przez telefon czy pojechać do domu i wtedy z nimi porozmawiać? A może od razu przedstawić im mojego chłopaka? Jakich słów użyć, przekazując taką informację?

Zobacz też: Jestem gejem/lesbijką. Czy nadal mnie kochasz?

Na pytanie odpowiada psycholog, psychoterapeuta Monika Wysota:

Przekazanie przez dziecko takiej informacji rodzicom nie jest łatwe. Jednak w końcu i tak trzeba będzie to zrobić, ukrywanie tej informacji przez całe życie nie będzie raczej możliwe. Pana rodzice i tak już dopytują o to, czy ma Pan dziewczynę. Są zainteresowani Pana życiem uczuciowym.

Rozmowa na ten temat powinna odbyć się w cztery oczy, nie przez telefon. Powinien Pan pojechać do domu i porozmawiać o tym z rodzicami. Na początku prawdopodobnie będą zaskoczeni, zdenerwowani, będą starali się podważyć to, co Pan mówi i przekonać Pana, że nie jest tak jak Pan twierdzi. Być może pojawi się również pomysł, żeby poszedł Pan do psychologa i o tym porozmawiał. Tak zdarza się bardzo często, ponieważ te informacje nie są łatwe do zaakceptowania, są dla rodziców trudne.

W Pana przypadku mogą być szczególnie trudne, gdyż jest Pan jedynakiem. Posiadanie przez Pana partnera a nie partnerki wiąże się z tym, że Pana rodzice nigdy nie będą mieli wnuków. Nadmienia Pan jednak, że ma Pan dobry kontakt ze swoimi rodzicami, dlatego też myślę, że Pana rodzice w końcu zaakceptują Pana decyzję, Pana wybór i Pana chłopaka. Jednak na to pewnie będą potrzebowali trochę czasu. Proszę im dać ten czas.

Zobacz też: Osoby homoseksualne w wieku średnim i podeszłym – jak są traktowane?

Redakcja poleca

REKLAMA