Jak postępować z facetem - skuteczne rady na 4 najczęstsze przyczyny konfliktow

Jak postępować z mężczyzną fot. Panthermedia
Okazuje się, że najlepszy nawet związek miłosny często przysparza nam stresów. Powodem są odmienności, jakie dzielą świat żeński i męski. Jak te różnice niwelować?
Marta Wilczkowska / 26.11.2013 14:31
Jak postępować z mężczyzną fot. Panthermedia

Kobiecy i męski sposób widzenia świata czy podchodzenia do problemów nie zawsze jest taki sam, dlatego niekiedy czujesz, że trudno wam się porozumieć. Przeczytaj zatem, jak postępować, żeby unikać niepotrzebnych, stresujących obie strony konfliktów.

1.Gdy twoje sprawy go nie interesują

Opowiadasz mężowi o kłótni z koleżanką. Szczegółowo relacjonujesz, co która z was zrobiła i powiedziała, starając się jak najwierniej odtworzyć klimat burzliwej rozmowy. Jednak partner, zamiast z uwagą chłonąć każde twoje słowo, znudzony wbija wzrok w gazetę. A ty masz o to żal do niego, bo przecież twoje problemy powinny go interesować. Zamiast pytać go z przekąsem, czy twoje sprawy w ogóle go interesują, staraj mówić rzeczowo i zwięźle. Nie rozwijaj w nieskończoność swojej opowieści, najlepiej streść problem w kilku zdaniach. Potrzebujesz jednak się wyżalić? Uprzedź zatem partnera, że ma być twoim powiernikiem („Skup się, proszę, to dla mnie ważne”). Powinien wtedy zamienić się w słuch.

2. Gdy on odrzuca twoją pomoc

Mąż wrócił z pracy zdenerwowany. Stwierdził krótko, że jego szef to drań i… zamknął się w pokoju. Zaniepokojona usiłujesz dociec, co się stało. Jednak on nie ma ochoty na zwierzenia. Prosi cię, byś go o nic nie pytała, bo chce zostać sam. Czujesz się wtedy odtrącona. Kiedy partner sprawia wrażenie poirytowanego i zaszywa się w swoim kącie, nie bierz tego od razu do siebie. Nie zadawaj też żadnych pytań, nie oczekuj wyjaśnień, nie współczuj, nie próbuj natychmiast doradzać. Najlepiej zajmij się swoimi sprawami i spokojnie poczekaj, aż on sam zechce się otworzyć. A jeśli tego nie zrobi? Oczywiście poproś, by opowiedział, co się wydarzyło, ale… nie wcześniej niż po godzinie!

3. Gdy nie potrafi się niczego domyślić


On pyta, czy pomóc w przygotowaniu obiadu. Odpowiadasz, że sobie poradzisz lub milczysz wymownie, w głębi duszy licząc jednak na to, że twój mężczyzna weźmie się do porcjowania kurczaka czy obierania ziemniaków. Tymczasem... on najspokojniej w świecie zasiada przed telewizorem! Czujesz się jego reakcją bardzo rozczarowana. Gdy na czymś ci zależy, mów o tym wprost. Nie licz, że partner będzie czytał w twoich myślach. Chcesz się przejść? Zaproponuj spacer, najlepiej w konkretne miejsce. Zamiast się dąsać i chodzić z marsowa miną, powiedz mu jasno: „W niedzielę chcę iść do kina”, „Proszę cię, wyrzuć śmieci”, „Potrzebuję, żebyś mnie przytulił”. Na prosty, bezpośredni komunikat znacznie szybciej zareaguje.

4. Gdy nie okazuje ci czułości po seksie


Po intymnym zbliżeniu zwykle czujesz silny przypływ miłości do ukochanego. Pragniesz, by cię całował, gładził, przytulał, zapewniał o swojej miłości. Nim jednak sama zdążysz obdarzyć go jakimś czułym wyznaniem, ten... już śpi
w najlepsze! Jest ci wtedy zawsze bardzo przykro. „Czy on w ogóle mnie kocha? ”– zastanawiasz się. Zamiast się zamartwiać i poddawać w wątpliwość uczucia ukochanego, spróbuj po prostu wyjaśnić mu (bez obwiniania!), jak wiele dla ciebie znaczą „pieszczoty po”. Albo podsuń partnerowi jakąś fachową lekturę o sztuce miłości. Znając twoje oczekiwania, prędzej na nie odpowie i poświęci ci jeszcze chwilkę na czułości i przytulanie.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Anny Leo-Wiśniewskiej z Pani Domu

Redakcja poleca

REKLAMA