Dlaczego warto prawić komplementy partnerowi?

Miłość/fot. Fotolia
Komplementy nie tylko należy umieć prawić, ale też trzeba nauczyć się je przyjmować. Miłe słowa, wypowiedziane z ust ukochanej osoby, sprawiają wiele radości i przyjemności. Co za tym idzie, komplementy ocieplają atmosferę w związkach.
/ 06.09.2012 14:53
Miłość/fot. Fotolia

Jak i kiedy chwalić partnera?

Partnera należy chwalić nawet za każdą drobnostkę, która sprawiła nam radość, za jego/jej osobiste sukcesy, a także wygląd. To nic trudnego powiedzieć: "Miło mi, że pozmywałeś naczynia", "Jestem z ciebie dumna, że awansowałeś w pracy", "Pięknie dziś wyglądasz", a sprawi, że ukochana osoba poczuje się doceniona.

W związkach bardzo ważne jest mówienie partnerowi komplementów w łóżku. Zwykłe "Jesteś najlepszy/a" dowartościuje ukochaną osobę i sprawia, że ma ona ochotę na więcej.

Jednak oprócz prawienia komplementów, trzeba też umieć skrytykować partnera. Należy jednak pamiętać, aby krytykować za konkretne zachowanie, a nie za całokształt.

W czym problem?

Komplementy sprawiają radość, jednak nie każdy umie je przyjmować. Z jednej strony to brak pewności siebie powoduje, że nie wierzymy w miłe słowa płynące z ust ukochanej osoby. Z drugiej jednak, chęć bycia skromnym i zwykłe skrępowanie sprawiają, że zamiast powiedzieć "dziękuję" dziwimy się, że ktoś nas chwali.

Komplementy krępują nas dlatego, że zbyt rzadko je wypowiadamy, a co za tym idzie nie wydają nam się wiarygodne. Rozwiązanie jest jedno – należy częściej mówić sobie miłe słowa. Poza tym należy pamiętać, że partner nas kocha bezwarunkowo i nie ma powodu, aby nie wierzyć w jego słowa.

Jak więc zachować się, gdy ukochany/a prawi nam komplement? Wystarczy podziękować. Można też przyznać, że partner miłym słowem sprawił nam przyjemność. Na koniec - uśmiech! Uśmiech to najlepsze odwdzięczenie się za otrzymany komplement.

Zobacz też: O czym porozmawiać przed ślubem?

Co nam dają komplementy?

Jeśli chwalisz swojego partnera, czuje się on potrzebny i wie, że go w pełni akceptujesz. Miłe słowa dowartościowują bliską nam osobę i dodają jej pewności siebie. Partnerzy, którzy częściej mówią sobie komplementy, wiedzą, że podobają się swojej drugiej połówce. Ponadto miłe słowa cementują związek, bo przecież nie wszystko można udowodnić czynami. Komplementy są potwierdzeniem tego, co partnerzy robią dla siebie nawzajem na co dzień.

Dowartościowani ludzie łatwiej radzą sobie z porażkami i problemami, dlatego że wierzą w swoje możliwości, a miłe słowa motywują do dalszego działania. Jeśli więc chwalisz partnera za nawet najmniejszy drobiazg, spodziewaj się, że niedługo znów się wykaże i czymś mile cię zaskoczy.

Prawienie komplementów kobietom sprawia, że czują się one bardziej atrakcyjne i seksowne. To świetny sposób na podniesienie samooceny zakompleksionej ukochanej i wywołanie u niej uśmiechu.

Zobacz też: Jak rozmawiać z ukochanym o kobiecych sprawach?

Redakcja poleca

REKLAMA