Dlaczego chcemy być w związku?

Najbardziej zadowoleni ze swoich związków sa nie ludzie młodzi, a ci pomiędzy pięćdziesiątym z sześćdziesiątym rokiem życia/ fot. Shutterstock
Na różnych etapach naszego życia czekają nas inne zadania i wyzwania. Jednak niezależnie od tego czy masz 20 czy 60 lat tak samo ważna jest dla Ciebie odpowiedź na pytanie: jak tworzyć udany związek? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest teoria typów osobowości.
/ 15.12.2010 12:19
Najbardziej zadowoleni ze swoich związków sa nie ludzie młodzi, a ci pomiędzy pięćdziesiątym z sześćdziesiątym rokiem życia/ fot. Shutterstock

Trudny okres

Większość partnerów w wieku od dwudziestu kilku do trzydziestu kilku lat zaczyna odczuwać rosnącą presję, która jest związana z wyborem i dalszym rozwojem kariery, a około 25% z nich rodzą się w tym czasie dzieci. Etap zalotów, podczas którego oboje prezentowali się z jak najlepszej strony, może już pomału odchodzić w niepamięć.

Do związku wkrada się szara rzeczywistość, a wiele wyjątkowych cech partnera, niegdyś tak atrakcyjnych, teraz odbierana jest jako irytujące dziwactwa, co często prowadzi do sprzeczek. W międzyczasie oboje starają się na nowo określić swoje miejsce w innych relacjach. Korzystanie z przydatnego narzędzia teorii typów osobowości wspomoże i umocni ich związek, zaoferuje im wspólny język i nowy wymiar wzajemnego szacunku.

Pod presją

Spośród wszystkich grup wiekowych to właśnie osoby pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia wykazują najwyższy poziom niezadowolenia. Przyczyną tego stanu rzeczy może być to, że w tym czasie doświadczają najsilniejszej presji związanej z rozwojem kariery zawodowej, podejmowaniem wiążących decyzji finansowych (takich jak kupno domu czy samochodu) oraz inwestowaniem w przyszłość. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać fakt zostania rodzicami i wychowywania dzieci, co często bywa największym źródłem stresu dla par. Umiejętność komunikowania się staję się więc coraz ważniejsza. Partnerzy z tej grupy mogą jednak patrzeć w przyszłość z optymizmem, pod warunkiem że uczciwie spojrzą na siebie i swojego partnera, wezmą odpowiedzialność za swoje wady i znajdą zrozumienie dla niedociągnięć swojej drugiej połowy.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

Coraz lepiej z każdym dniem

Poziom zadowolenia osób między czterdziestym pierwszym a pięćdziesiątym rokiem życia wzrasta, by pomiędzy pięćdziesiątym pierwszym a sześćdziesiątym rokiem osiągnąć jeszcze wyższą wartość, głównie z powodu coraz większej dojrzałości, lepszego zrozumienia samych siebie i partnera, pewniejszej i bardziej satysfakcjonującej sytuacji zawodowej oraz większej stabilności materialnej.

W tym czasie oczekiwania tych osób stają się bardziej realistyczne, więc lepiej radzą sobie w sytuacjach spornych i, co najważniejsze, potrafią porozumiewać się ze sobą w naprawdę skuteczny sposób. Przez wszystkie te wspólnie spędzone lata i wiele trudnych chwil nauczyli się w istocie tego, co dzięki teorii typów osobowości można osiągnąć znacznie wcześniej — rozumieć, akceptować i cenić ukochaną osobę za to, kim jest. To właśnie największa korzyść ze znajomości typów osobowości. 

Jak zacząć?

Na Ciebie i Twojego partnera czeka mnóstwo cennych nagród, ale zdobycie ich będzie wymagało od Was wiele aktywnego wysiłku. Pomimo wrodzonej niezależności ludzie są z natury towarzyskimi stworzeniami. Wydajemy się być wręcz stworzeni do życia w parach. Nawet jeśli ponad połowa małżeństw kończy się rozwodem, to w ciągu kilku kolejnych lat większość byłych partnerów ponownie wstępuje w związek małżeński.

Wygląda na to, że wszyscy chcemy być w szczęśliwych relacjach, nawet jeśli oznacza ona zupełnie różne rzeczy dla odmiennych typów osobowości. Kiedy dowiesz się, jak w konstruktywny i pełen miłości sposób podejść do różnic między Tobą i Twoim partnerem, możesz zbudować związek, który zadowoli Was oboje.

Czytaj też: Jak zacząć mieszkać osobno po rozpadzie związku?

Fragment pochodzi z książki „Perfekcyjnie dobrani. Psychologia szczęśliwych związków” autorstwa Paula D. Tiegera, Barbary Barron-Tieger (wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA