Kiedy kłamstwo nie jest kłamstwem?
Są również sytuacje, w których nieprawda nie jest kłamstwem. Dwoje różnych ludzi może różnie zapamiętać szczegóły tego samego wydarzenia, i to różnie do tego stopnia, że ich relacje będą sprzeczne.
Świadkowie przestępstwa mogą być niewiarygodnym źródłem informacji wskutek łącznego wpływu stresu, punktu widzenia, wpływu innych świadków i tak dalej. Nikt nie kłamie, ale nikt nie mówi prawdy.
I tak, owszem, mózgi kobiet i mężczyzn odrobinę się różnią, więc dwie osoby mogą przedstawić dwie sprzeczne wersje tej samej historii — a żadna z nich nie myli się ani nie oszukuje.
Zobacz też: Niebezpieczne kłamstwa, czyli co może zniszczyć Twój związek?
Zatarte wspomnienia
Zatarte wspomnienia mogą również zawierać jakąś dozę kłamstwa. Jeśli nie jesteś przeszkolony w zakresie działania pod wpływem stresu i zostałeś na przykład zgwałcony lub wzięty do niewoli, Twój mózg zaczyna produkować zatarte wspomnienia.
Układ limbiczny przekazuje informacje do pamięci — to normalne — ale jeśli dzieje się to pod wpływem silnego szoku emocjonalnego, to sposób, w jaki sięgasz do pamięci, może być nieprzewidywalny. Zmiana klimatu lub zapach, który przypomina ofierze gwałtu o tym wydarzeniu, może przywołać zatarte wspomnienia, których szczegóły pozostają głęboko pod wpływem uczuć.
Zatarte wspomnienie nie musi być jednak koniecznie złe. Temperatura powietrza może przypomnieć Ci Twój pierwszy skok ze spadochronem i przywołać historię, która niekoniecznie będzie opierała się na faktach. Dla Ciebie jednak będzie ona wyglądała jak zapis wydarzeń.
Bez względu na to, dlaczego kłamiesz, kłamstwo samo w sobie wywołuje stres. Nieważne, że Twoja motywacja jest zupełnie przyzwoita, taka jak ochrona Twojej rodziny przed krzywdą. Istnieje rozbieżność pomiędzy tym, co robisz, a tym, co Twój mózg każe Ci zrobić.
Zobacz też: Encyklopedia zdrowia
Fragment pochodzi z książki „Jak rozpoznać kłamcę. Dlaczego ludzie nie mówią prawdy i jak ich na tym przyłapać" Gregorego Hartley’a i Maryann Karinch (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.