ból jajników po stosunku, tkliwość jajników, bolesny seks, bolesne zbliżenie fot. Adobe Stock

Ból jajników po stosunku zdarza się częściej niż myślisz. Zobacz, dlaczego!

Jeśli po zbliżeniu (lub w trakcie) czujesz dyskomfort albo ból, powinnaś dowiedzieć się, z czym się on wiąże. Bólu nie należy nigdy ignorować – zwłaszcza, że w wielu przypadkach łatwo mu zaradzić.
/ 01.02.2019 08:56
ból jajników po stosunku, tkliwość jajników, bolesny seks, bolesne zbliżenie fot. Adobe Stock

Ból jajników po stosunku wcale nie należy do rzadkich przypadłości, co nie oznacza, że można go lekceważyć. Dlatego warto obserwować swoje ciało, żeby wiedzieć, w jakich dokładnie sytuacjach pojawia się.

Co oznacza ból podczas stosunku?

Ból jajników po stosunku? Ależ tak!

Najczęściej ból w podbrzuszu, pojawiający się w czasie stosunku lub po tuż nim jest związany ze źle dobraną pozycją seksualną lub zbyt intensywną penetracją pochwy.

Choć żaden penis czy wibrator nie są w stanie dosięgnąć jajników, to poprzez silne uderzenia lub wibracje wpływają na skurcze macicy, a tym samym i funkcjonowanie położonych tuż przy niej jajników.
Ból jajników po stosunku zdarza się również kobietom, które uprawiają seks sporadycznie lub nieregularnie. Może być także objawem stresu i wystąpić z innymi przypadłościami, jak suchość pochwy.
Taki ból łatwo rozpoznać, ponieważ szybko mija po zbliżeniu i nie występuje w żadnej innej sytuacji.

Ból jajników, to także objaw choroby

Jeśli jednak ból jajników po stosunku zdarza się częściej i utrzymuje się przez kilkanaście godzin (a nawet do kilku dni), to może to oznaczać, że z narządami kobiecymi dzieje się coś niepokojącego.
Ten rodzaj bólu może sygnalizować np. endometriozę, torbiele na jajnikach, zapalenie przydatków, zespół policystycznych jajników, cystę, a także polipy czy nowotwór.
Z wielu z tych chorób można szybko się wyleczyć, o ile równie szybko zainterweniujemy i odwiedzimy ginekologa. W każdym jednak przypadku warto zasięgnąć porady lekarza, żeby wiedzieć, co dzieje się z naszym ciałem.

Owulacja także boli

Kolejną sytuacją, kiedy ból jajników po stosunku nie ma związku z samym stosunkiem, jest owulacja i miesiączka.
Ból owulacyjny jajnika wywołany jest pęknięciem pęcherzyka Graffa i uwolnieniem się komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Taki ból łatwo rozpoznać, ponieważ promieniuje tylko z jednego jajnika.
Miesiączka pojawia się wtedy, gdy nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i macica zaczyna złuszczać zgromadzone endometrium, wraz z niezapłodnioną komórką.
W tym czasie narządy rodne kobiety nie tylko wydzielą krew, ale także są bardziej tkliwe i narażone na zakażenia.
Niektóre kobiety podczas miesiączki i bez seksu odczuwają ból, inne czują go wyłącznie podczas zbliżenia, a ogólne ćmienie w podbrzuszu mylą z bólem jajnika.
W taki sytuacjach lepiej w ogóle powstrzymać się od zbliżeń i poczekać na bardziej komfortowy dla kobiety moment.

Zobacz koniecznie!
Spełnij pragnienie niegrzecznej dziewczynki i nagraj własną sekstaśmę
Film erotyczny dla par - poznajcie 5 najbardziej „niegrzecznych” erotyków
Współżycie przy ciasnej pochwie – czy naprawdę problemem jest rozmiar?