Ból jajników po stosunku wcale nie należy do rzadkich przypadłości, co nie oznacza, że można go lekceważyć. Dlatego warto obserwować swoje ciało, żeby wiedzieć, w jakich dokładnie sytuacjach pojawia się.
Co oznacza ból podczas stosunku?
Ból jajników po stosunku? Ależ tak!
Najczęściej ból w podbrzuszu, pojawiający się w czasie stosunku lub po tuż nim jest związany ze źle dobraną pozycją seksualną lub zbyt intensywną penetracją pochwy.
Choć żaden penis czy wibrator nie są w stanie dosięgnąć jajników, to poprzez silne uderzenia lub wibracje wpływają na skurcze macicy, a tym samym i funkcjonowanie położonych tuż przy niej jajników.
Ból jajników po stosunku zdarza się również kobietom, które uprawiają seks sporadycznie lub nieregularnie. Może być także objawem stresu i wystąpić z innymi przypadłościami, jak suchość pochwy.
Taki ból łatwo rozpoznać, ponieważ szybko mija po zbliżeniu i nie występuje w żadnej innej sytuacji.
Ból jajników, to także objaw choroby
Jeśli jednak ból jajników po stosunku zdarza się częściej i utrzymuje się przez kilkanaście godzin (a nawet do kilku dni), to może to oznaczać, że z narządami kobiecymi dzieje się coś niepokojącego.
Ten rodzaj bólu może sygnalizować np. endometriozę, torbiele na jajnikach, zapalenie przydatków, zespół policystycznych jajników, cystę, a także polipy czy nowotwór.
Z wielu z tych chorób można szybko się wyleczyć, o ile równie szybko zainterweniujemy i odwiedzimy ginekologa. W każdym jednak przypadku warto zasięgnąć porady lekarza, żeby wiedzieć, co dzieje się z naszym ciałem.
Owulacja także boli
Kolejną sytuacją, kiedy ból jajników po stosunku nie ma związku z samym stosunkiem, jest owulacja i miesiączka.
Ból owulacyjny jajnika wywołany jest pęknięciem pęcherzyka Graffa i uwolnieniem się komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Taki ból łatwo rozpoznać, ponieważ promieniuje tylko z jednego jajnika.
Miesiączka pojawia się wtedy, gdy nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i macica zaczyna złuszczać zgromadzone endometrium, wraz z niezapłodnioną komórką.
W tym czasie narządy rodne kobiety nie tylko wydzielą krew, ale także są bardziej tkliwe i narażone na zakażenia.
Niektóre kobiety podczas miesiączki i bez seksu odczuwają ból, inne czują go wyłącznie podczas zbliżenia, a ogólne ćmienie w podbrzuszu mylą z bólem jajnika.
W taki sytuacjach lepiej w ogóle powstrzymać się od zbliżeń i poczekać na bardziej komfortowy dla kobiety moment.
Zobacz koniecznie!
Spełnij pragnienie niegrzecznej dziewczynki i nagraj własną sekstaśmę
Film erotyczny dla par - poznajcie 5 najbardziej „niegrzecznych” erotyków
Współżycie przy ciasnej pochwie – czy naprawdę problemem jest rozmiar?